Jednota rodičov vo výchove
Vo výchove dieťaťa sa dopúšťame mnohých chýb. A o to viac, keď ste na robenie chýb dvaja. No niektorým zásadným omylom vo výchove sa dá predísť. Napríklad tak, že budete vo výchove jednotní.
Ako dieťa vníma nejednotu vo výchove
Dieťa vie, kedy sú rodičia vo výchove nejednotní. U menších detí to vedie k zníženiu ich pocitu bezpečia a k zmätenosti. Väčšie deti majú sklon túto situáciu využívať vo svoj prospech. Problém zvyčajne znásobí aj to, že sa rodičia začnú o svojich názoroch na výchovu v konkrétnych situáciách hádať.
Ako sa zladiť
Každý z nás pochádza z rozdielneho rodinného zázemia. Zažili sme preto rôzne situácie aj rôzne štýly výchovy. Z toho vyplývajú naše predstavy o výchove vlastných detí. Z vlastných skúseností vieme, čoho by sme sa chceli vyvarovať a čo je naopak podľa nás správne. Pre deti je preto dôležité, aby rodičia vo výchove svoje predstavy navzájom zladili. Potrebujete dosiahnuť, aby ste v otázkach výchovy nestáli proti sebe, ale ťahali za jeden povraz.
Na vzájomné zladenie budete potrebovať čas. Veď aj vaše detstvo trvalo mnoho rokov. Všetky návyky sa nedajú zmeniť behom niekoľkých dní. Dôležité je preto, aby ste boli jeden s druhým trpezliví.
Základom získania jednoty vo výchove je rozhovor. Uistite sa pri ňom, že počúvate nie len svoje argumenty ale aj argumenty partnera. Na rozhovor si vyčleňte dostatok času. Vyhýbajte sa ostrým slovným výmenám či kritike partnerových názorov. Pokúste sa nad svojimi aj partnerovými argumentami premýšľať s nadhľadom a myslite pritom na prospech vašich detí. Oveľa ľahšie sa tak dohodnete a nájdete ten správny spoločný štýl.
Pri rozhovore sa môže stať, že sa predsa len pochytíte. V takom prípade si doprajte pauzu. Keď vychladnete a necháte si v hlave všetky názory partnera uležať, získate potrebný nadhľad.
Ako to celé funguje
Ak dodržíte spomínané zásady rozhovoru, mali by ste získať viac než kompromis. Najlepším výsledkom je, ak dovolíte, aby sa vaše názory navzájom doplnili. Získate tak to najlepšie z oboch štýlov výchovy. Profitovať z toho budú najmä vaše deti ale aj vy. Jednotnou výchovou totiž pomôžete deťom oveľa rýchlejšie pochopiť, čo je správne a čo už nie.
Dohodnite si postup
Dohodnite si aj postup v situácii, kedy sa aj napriek získanej jednote nezhodnete. Napríklad, ako sa budete správať, ak váš partner dá dieťaťu trest, s ktorým nesúhlasíte. Najvhodnejší postup je, nekomentovať to a nič nemeniť. O rozdielnom názore sa porozprávate znovu v súkromí. Podporíte tak pred deťmi vzájomne autoritu toho druhého.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto