Ako naučiť dieťa, aby sa hralo samo

Každá mama si občas vzdychne, že by už konečne chcela mať chvíľu pre seba. No počas každodenného kolotoča je to veľmi ťažké dosiahnuť. Veď často krát nemáme dostatok času ani na varenie a upratovanie. Lebo ten drobec sa chce stále hrať. Ako teda naučiť dieťa, aby sa hralo samo?

Záleží aj na veku

To že deti vyžadujú vašu neustálu pozornosť, je prirodzené. Až do veku dva a pol roka sa vedia samé zahrať len na niekoľko minút. Pravdaže sú aj také deti, no patria skôr k výnimkám, ktoré sa zahrajú samé aj dlhšie.

Doprajte mu pozornosť

Ak sa dieťa neustále dožaduje vašej pozornosti, venujte mu ju. Je však dôležité, aby to bola naozaj sústredená pozornosť. Ak sa mu venujete len na polovicu a niečo popri tom robíte, batoľa to vníma. Pre batoľa je dôležité, aby ste si počas dňa vyčlenili čas, ktorý bude patriť len jemu. Dovoľte mu vybrať hračky a zahrajte sa spolu. Keď budete potrebovať variť obed, vysvetlite mu, že sa môže zatiaľ pohrať samo.

Dieťa potrebuje priestor

Ohrádky a podobné pomôcky na ochranu dieťaťa sú výbornou pomôckou, no dieťa v nich vydrží len obmedzený čas. Ak už batoľa dokáže samo chodiť, sú pre neho obmedzujúce. Vytvorte preto doma bezpečný priestor, kde ho môžete nechať chvíľu bez dohľadu. Najlepšie v detskej izbe. Malo by tam mať na dosah všetky svoje hračky.

Pred odchodom sa ubezpečte, že nemôže vyliezť a stoličku či stôl. Okná musia byť pravdaže zatvorené. No nenechajte ho celkom bez dozoru. Aspoň raz za niekoľko minút nazrite, čo robí.

Skryte niektoré hračky

Dobrým spôsobom, ako dieťa na nejaký čas zamestnať, je obmieňať mu hračky. Nemusíte kvôli tomu neustále kupovať nové. Stačí, ak niektoré hračky na čas ukryjete. Ak budete batoľa potrebovať zabaviť, jednoducho ich vytiahnete. Zahrá sa s nimi oveľa dlhšie ako s opozeranými hračkami.

Zabavte ho inými činnosťami

Vzhľadom na bezpečnosť, je dôležité, aby sa dieťa vedelo samo zahrať aspoň kým varíte. No ak tak dlho nevydrží, môžete ho zabaviť aj kuchynským riadom. Vyberajte plastové nádoby a silikónové varechy. Tie sú pre dieťa bezpečnejšie ako hrnce. Ak by ste mu dovolili hrať sa s hrncami, nebude zatiaľ vedieť rozoznať, že tie na sporáku sú preň nebezpečné. Pri upratovaní ho zabavíte o niečo ľahšie. Stačí detská metlička a lopatka či handrička a môžete upratovať spolu. Okrem toho, že sa batoľa zabaví, ho tým učíte aj pomáhať. Môžete spolu aj vybaľovať nákup alebo ustielať postele.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Janka

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *