Aj otecko je iba človek

Otecko drží synčeka v náručí

Príchod dieťaťa do rodiny je zlomovým okamihom pre oboch rodičov. Spája sa s pocitom nekonečného šťastia a totálneho rozvratu. Dvaja mladí ľudia, ktorí si doteraz užívali radosti života a jeden druhého sa zrazu stali rodičmi zodpovednými za malého človeka. Na oko bezmocné klbko radosti sa stane skutočným šéfom rodiny. Manželstvo, domácnosť, záujmy, zábava… všetko je v porovnaní s potomkom druhoradé. Každý z rodičov sa musí s novou situáciou vyrovnať po svojom.

O tom, že materstvo je snáď najnáročnejším projektom, do akého sa žena počas života môže pustiť, sa už popísalo veľa a tento článok nemá nijakú ambíciu všeobecne akceptované fakty vyvracať alebo spochybňovať. Pozícia matky je natoľko výrazná, že otcovia sa často v tom celom nejako strácajú. Len málokto sa zamýšľa, že ten pracujúci otec dieťaťa a partner ženy na rodičovskej dovolenke to môže mať naozaj náročné. Prečo?

Pretože je „novým otcom

Status dominantnej hlavy rodiny, ktorá po príchode z práce čaká s novinami v rukách na večeru a potom pozerá správy na všetkých dostupných kanáloch, je definitívnym prežitkom. Moderní otcovia uznávajú rovnosť rodičovských práv a povinností a sú ochotní a pripravení plnohodnotne sa o dieťa postarať. Z pohľadu nových otcov je totiž rodina tým prvoradým. Noví otcovia, mimochodom tento terminus technicus sa k nám dostal zo západu a je známy už nejaké to desaťročie, deti prebaľujú, kŕmia, kúpu, berú na prechádzky,… jednoducho povedané, sú plnohodnotnými rodičmi.

Pretože chodí do práce

Mamička na rodičovskej dovolenke často vníma odchod do zamestnania ako možnosť úniku z domáceho „blázninca“. Je pravda, že práca je v tomto smere istou formou psychohygieny, na pár drobností by sme však nemali zabúdať. Jednou z nich je ranné vstávanie. Väčšina detí má po rušnej noci tendenciu dlhšie si pospať. Zatiaľ čo mamička si môže oddýchnuť spolu s dieťaťom, otecko je ten, kto musí vstať. Nikoho pritom nezaujíma, že len pred hodinou zaspal. Šéfa už vôbec nie. Povinnosťou pracujúceho otca je totiž plynulé prepínanie. Nadriadení spravidla netušia, že dieťaťu idú zuby alebo je choré a manželka tiež nerieši jeho nový pracovný projekt. Otec musí po príchode do práce pracovať a po príchode domov „otcovať“, teda starať sa o dieťa, ktoré sa mu už vo dverách zavesí na nohu. Neverili by ste, aké môže byť takéto prepínanie psychicky náročné.

Pretože číta potreby matky svojho dieťaťa

Ak je moderný otec súčasne milujúcim partnerom, veľmi dobre si uvedomuje, čím jeho polovička prechádza. Vníma jej bolesť, vyčerpanie a neraz i zúfalstvo. Obyčajne je práve on ten, kto ju nechá cez víkend pospať, pošle s kamarátkou na kávu alebo ju inak odbremení od každodenných povinností. Napriek tomu, že sám sa necíti práve oddýchnutý, rodina je pre neho prvoradá. Berie deti a venuje sa im s rovnakou láskou a starostlivosťou ako ich matka.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 4]
Posledné komentáre
  1. Milada

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *