Peračník pre prváčika: Ako ho vybrať?

Máte doma predškoláka, ktorý nedočkavo vyzerá prvý školský deň? Zatiaľ čo on sa teší na nových kamarátov, vy začínate riešiť zoznam školských pomôcok, medzi ktoré patrí okrem iného aj peračník. Máte zaobstarať jednoposchodový alebo viacposchodový? Vopred pripravený alebo prázdny?

Praktickosť na prvom mieste

Pri výbere školského peračníka myslite predovšetkým prakticky – peračník musí byť dostatočne priestranný a zároveň dobre organizovaný, aby sa v ňom prváčik ľahko vyznal. Ideálne je, ak má každá ceruzka, pravítko aj strúhadlo svoje vlastné pútko. Len tak si malý školák dokáže skontrolovať, že nič nezabudol, a rýchlo nájsť to, čo práve potrebuje.

Koľko poschodí zvoliť?

Jednoposchodové peračníky patria stále k najobľúbenejším typom, a to vďaka svojej prehľadnosti. Disponujú odklápacou časťou, spravidla na pastelky, a nájde sa v nich špeciálne miesto aj pre ďalšie pomôcky ako napríklad strúhadlo alebo gumu. Dvoj- alebo trojposchodové peračníky poskytujú viac priestoru pre prehľadnejšie usporiadanie písacích potrieb, a na rozdiel od rozloženého jednoposchodového peračníka zaberajú na školskej lavici menej miesta.

Puzdro čiže etue

Spoločne s peračníkom sa oplatí kúpiť aj jednoduché textilné puzdro na zips čiže etue, ktoré sa hodí na uskladnenie kružidla, pravítka alebo nožníc. Postupom času sa vaše dieťatko s najväčšou pravdepodobnosťou dopracuje k tomu, že bude štýlové a priestranné puzdro používať na väčšinu svojich písacích pomôcok a nakoniec ním úplne nahradí rozmerný peračník.

Oplatí sa zaobstarať vybavený peračník?

Výrobcovia sa vám snažia každoročný výber školských pomôcok uľahčiť tým, že vám ponúkajú už predvybavené peračníky. Často v nich ale nájdete písacie potreby, ktoré prváčikom nebudú vyhovovať alebo ich vôbec nevyužijú, a naopak v ňom môžu chýbať pomôcky, ktoré bude vyžadovať triedna učiteľka. S vybavením peračníka preto radšej počkajte na zoznam, ktorý dostanete prvý školský deň.

Ako vybaviť peračník prváčika?

K štandardnej výbave prváčikovho peračníka patria trojhranné ceruzky a písacie pero – konkrétne inštrukcie ohľadom tvrdosti ceruziek a typu pera vám oznámi triedna učiteľka. V papiernictve medzitým kúpte nelámavé pastelky v základných farbách, ktoré sa vášmu dieťaťu budú dobre držať. Nezabudnite na gumu, nožnice s guľatou špičkou a pravítko, ktoré sa zmestí do peračníka.

Nechajte si s výberom peračníka poradiť

Na čo ešte pri výbere peračníka myslieť? Praktickým doplnkom je priehľadné vrecko v klope peračníka, do ktorého si prváčik môže zasunúť napríklad rozvrh hodín a mať ho tak neustále na očiach. Ďalšie tipy a rady nájdete na Heureka.sk, kde sa s vami o svoje skúsenosti podelia rodičia školákov každého veku.

Fotografie: heureka.sk

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *