Aby nemali problémy s nohami

Najčastejšími problémami nôh u detí sú ploché nohy, ťažkosti s členkami, tzv. špičkovanie a tiež haluxy. Tieto problémy vznikajú už v prvých rokoch života detí. Ako im môžete predchádzať?

Ploché nohy

Ploché nohy môžu byť sčasti spôsobené dedičnou predispozíciou. No najväčší vplyv má degenerácia chodidiel zlozvykmi pri chôdzi. Ak má vaše dieťa ploché nohy do troch rokov, nie je to zatiaľ žiadny veľký problém. Do tohto veku sa detská nôžka stále tvaruje.

Vzniku problémov s plochými nohami však môžete predchádzať už teraz. A to najmä správnym výberom obuvi. Aj keď je to finančne náročné, kvôli správnemu vývinu nohy nie je vhodné, aby deti nosili obuv po starších súrodencoch. Po dosiahnutí troch rokov sa môžete o potrebe liečby poradiť s pediatrom.

Špičkovanie

Keď začne batoľa špičkovať, je potrebné zistiť, či vie dieťa chodiť aj správnym spôsobom. Teda, či vie pri chôdzi položiť pätu na zem. Ak vie, jednoducho ho občas upozornite na to, aby chodilo správne. Ak to nepomáha, poraďte sa s pediatrom. Ten vám pravdepodobne poradí vyskúšať tejpovacie pásky. Účinne pomáhajú aj členkové papučky. Tie vďaka pevnej päte zabraňujú dieťaťu chodiť po špičkách.

Hypermobilita

Hypermobilita, teda zvýšená hybnosť kĺbov sa prejavuje už u malých detí. Tento problém sprevádza zvýšená únava pri športe alebo aj znížená stabilita pri chôdzi. U detí do troch rokov ju spoznáte podľa viacerých znakov:

  • začínajú chodiť neskôr,
  • pri chôdzi sa potkýnajú a narážajú do predmetov,
  • častejšie sa sťažujú na únavu, a to najmä po zvýšenej záťaži,
  • hypermobilitu môžu dokonca sprevádzať aj bolesti hlavy a dolných končatín.

U väčších detí ju sprevádza tiež nesprávne držanie tela a ploché nohy.

Vybočené palce

Vybočené palce môžete spozorovať u dievčat okolo 10. roku života. U chlapcov je to neskôr, a to až okolo 13. roku. Liečbu odporučí ortopéd. Najvhodnejšie je začať s nosením ortopedických vložiek. Tie proces deformácie značne spomalia. Podporia správne anatomické postavenie kĺbu palcov a zabraňujú skráteniu šliach na ich vnútornej strane. Ďalším dôležitým bodom je správne držanie tela. Ak sa kvôli možnej dedičnej predispozícii bojíte vzniku vybočených palcov, dbajte na to, aby dieťa nosilo vhodnú obuv. Vznik haluxov podporujú napríklad úzke špičky topánok, ktoré tlačia prsty nôh bližšie k sebe.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *