Starostlivosť o chrup batoľaťa

Matka s dieťatkom pred zrkadlom čistia zúbky

Len máloktorý rodič zabudne na ten deň, keď sa bezzubý úsmev jeho dieťaťa stal navždy minulosťou. Vystriedali ho drobučké biele kamienky, ktoré si však okrem pozornosti vyžadujú aj náležitú starostlivosť. Ako sa správne postarať o dočasný chrup svojho dieťaťa? Kedy začať so zubnou pastou, niťou a vodou? Prečo (ne)odkladať návštevu zubára? Toľko a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čistenie zúbkov

S čistením dočasného chrupu je potrebnú začať hneď po prerezaní prvého zúbku. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú čistiť už bezzubé ďasienka a jazyk. Zatiaľ čo do roka ste sa zaobišli s navlhčenou gázou alebo náprstnou zubnou kefkou, batoľaťu je už vhodné zaobstarať riadnu detskú kefku. Vyberajte jemnejšie druhy. Dajte si záležať aj na dizajne. Kefka s obľúbeným zvieratkom alebo rozprávkovým hrdinom sa iste stane pre vaše dieťa skvelou motiváciou k zubnej hygiene. Detský chrup čistite minimálne dvakrát denne, ráno a večer. Veľmi dobrý spôsob je, ak najskôr necháte dieťa, nech si vyčistí zúbky samo a potom to dokončíte vy. Určite v tom svoje batoľa nenechávajte samé. Až školák na prvom stupni si dokáže samostatne vyčistiť chrup. Nezabudnite aj na dôkladné čistenie jazyka.

Pomôcky na čistenie zúbkov

Detský chrup si dosť dlhý čas vystačí len s kefkou. Väčšina detí do dvoch rokov zubnú pastu neznáša veľmi dobre. Spravidla ju pojedia alebo sa im umývanie zúbkov prestane páčiť. Buďte preto pri zavádzaní zubnej pasty opatrní. Odborníci uvádzajú dva termíny, kedy je na mieste po nej prvýkrát siahnuť. Jedni ju spájajú s rastom prvých stoličiek, na ktorých sa drží najviac nečistôt, ďalší tvrdia, že vhodný čas je, keď dieťa dokáže pastu vypľuť. Jej zaradenie si citlivo zvážte sami. Ak má pripraviť vaše dieťa o radosť z umývania zúbkov, radšej ju ešte na nejaký čas odložte. Plač pri hygiene nie je na mieste. Čo sa týka zubnej nite a ústnej vody, na tú pri batoľati zabudnite. Odporúča sa totiž najskôr v školskom veku.

Návšteva zubára

Mnohí odborníci odporúčajú neotáľať a navštíviť s dieťaťom zubára už v prvom roku života, keď sa objavia prvé zúbky. Dojča tak vraj má príležitosť zoznámiť sa s prostredím. V skutočnosti však takáto jedno rázová návšteva zubnej ambulancie pravdepodobne nepomôže a dieťa sa bude o rok báť rovnako ako keby tam bolo prvýkrát. Mnohí zubári preto odkladajú návštevu až po prvom, prípadne druhom roku života. Ideálne je poradiť sa so svojim lekárom, aký postup sa osvedčil jemu a riadiť sa jeho pokynmi.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Andrea

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *