Batoľa a starí rodičia

Príchod bábätka do rodiny je významná udalosť aj pre starých rodičov. Keď dieťatko rastie, radi sa podieľajú na jeho výchove. Aká je ich úloha v živote našich najmenších a čo robiť, ak sa v niektorých názoroch na výchovu nezhodneme?

Dobrý vzťah je dôležitý

Dobré vzťahy so starými rodičmi sú dôležité nie len pre vás ale aj pre vaše deti. Pretože babka a dedko dotvárajú vašu rodinu. Deti každého veku potrebujú byť zahŕňané ich láskou. Dodáva im to pocit istoty a bezpečia. So starými rodičmi tiež zažívajú celkom inú rovinu blízkosti.

Iste ste si už všimli, že vaši rodičia sa správajú k svojim vnúčatám trochu inak, než ako sa správali ku vám. Je to preto, že už na svojich pleciach nenesú toľko zodpovednosti, ako tomu bolo, kým ste deťmi boli vy.

Čo je ich úlohou?

Primárnou úlohou starého rodiča už nie je vychovávať. Mali by však mať právo na to, aby povedali svoj názor. Možno povedia niečo, čo vám vo výchove pomôže. Na druhej strane, potrebujú rešpektovať ten váš. Ak tomu tak vo vašich vzťahoch je, predídete zbytočným hádkam.

Žiaľ medzi generáciami v týchto otázkach často dochádza ku konfliktom. Niekedy sa jedná aj o to, čo dieťa na návšteve starých rodičov dostane jesť. Je dôležité stanoviť si vo vašom vzťahu hranice. Veľmi dôležitá je komunikácia, vzájomné vypočutie a rešpekt. A to aj v tom prípade, keď sa nezhodnete.

Sú tu na to, aby deti objali a tiež, aby jednoducho boli tu. Ukážu deťom staré fotografie a rozhovoria sa o tom, ako sa kedysi žilo. Deti ich zväčša sústredene počúvajú. S menšími deťmi sa radi zahrajú a porozprávajú im rozprávku.

Pre rodičov je asi hlavne vítaná ich ochota deti zabaviť, alebo ak treba aj na čas postrážiť. A oni sa jej radi ujmú. Pre nich už starostlivosť o ne nie je každodenným kolotočom. Je to radosť. Pre emocionálny vývoj detí od útleho veku je dôležité zažívať to, ako sa na ne tešia a že sú u nich vždy vítané.

Starí rodičia už nemajú toľko povinností, preto sa deťom počas ich návštevy venujú viac, než sa im doma venujete vy. Deti obľubujú sústredenú pozornosť, ktorú im venujú. Veď prečo inak by batoľa vzalo dedka za prst a ťahalo ho ku hračkám? Vie, že dedo rád pôjde a dobre sa spolu zabavia.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *