Ako vychovať optimistu
Poznáte to: jeden človek sa pozerá na každú situáciu hľadajúc len tie lepšie stránky a druhý vo všetkom hľadá skryté problémy. Veď čo ak… Dokážeme výchovou vplývať na dieťa tak, aby z neho vyrástol optimista? Alebo to nie je možné.
Aké výhody majú optimisti
Optimisti sa vďaka svojmu pohľadu na svet dokážu lepšie prispôsobiť a v každej situácii hľadať vhodné riešenie. Majú tiež lepšie sebavedomie a sú vyrovnanejší. Pesimisti na druhej strane často prežívajú pocity bezmocnosti. V ťažkých situáciách sa skôr vzdávajú a poddávajú sa okolnostiam bez toho, aby sa ich snažili ovplyvniť.
Dá sa to naučiť?
Aj optimizmu môžete dieťa naučiť. Aj keď má každé dieťa svoju povahu a temperament, môžete ho naučiť pozerať sa na život optimisticky, učiť sa zo svojich prehier či negatívnych zážitkov a využiť ich k tomu, aby sa naučilo niečo nové.
Pozitívny prístup môžete podporovať už od útleho veku. Ak sa vaše batoľa usiluje urobiť niečo nové a nepodarí sa mu to, pochváľte ho za snahu a povzbuďte ho. Vyhnite sa kritike a neustálemu opravovaniu. Je na vás, či sa naučíte používať pozitívny prístup, ktorý dá vášmu dieťaťu pocit, že zlyhanie je vlastne len ďalší krok k zlepšeniu. Zlyhanie sa tak pre deti nestáva katastrofou, ale príležitosťou pre ďalší rast.
Ako podporiť optimistické zmýšľanie
Aby ste deťom pomohli stať sa optimistami, pokúste sa dodržiavať tieto zásady:
Nesťažujte sa
My rodičia často robíme tú chybu, že sa nahlas sťažujeme. Negatívne komentovanie udalostí v deťoch podporuje pesimizmus. Výroky ako: „už zase meškáme,“ alebo „nemáme dosť peňazí,“ budujú v deťoch presný opak toho, čo by sme chceli dosiahnuť. Skúste namiesto toho hovoriť o pozitívnych veciach, ktoré sa podarili. Ak to potrebujete a ťažia vás problémy so zdravím, peniazmi alebo v iných oblastiach, pokúste sa zdieľať ich so svojimi kamarátkami. Tak budete pre deti oveľa lepšie naladená.
Pochváľte ho
Batoľa potrebuje počuť vašu pochvalu. Robte to prirodzene. Pochváľte ho za čmáranie po papieri aj za pomoc s uprataním hračiek. A to aj v tom prípade, ak nevyzbieralo všetky. Vďaka pochvale nadobúda presvedčenie, že to dokáže urobiť.
Dovoľte mu riskovať
V rozumnej miere mu dovoľte riskovať. Ak sa napríklad na ihrisku vyberie na preliezku, na ktorú ešte nevie vyliezť, dovoľte mu to. Pravdaže pod vaším dohľadom. Tým, že mu to dovolíte, podporujete jeho sebavedomie. Keď sa mu tam nepodarí vyliezť, pochváľte ho aj za čiastočný úspech.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto