Ako batoľa naučiť, čo je dobré a čo nie?
Batoľatá nie vždy venujú pozornosť tomu, čo im hovoríte. Často neposlúchnu aj vaše zákazy. A vaše predsavzatia a plány na to, ako budete deti vychovávať s trpezlivosťou a pokojom sa zrazu kdesi stratia. Ako na to teda ísť?
Hovorte pokojne
Aj keď je to v niektorých situáciách ťažké, skúste hovoriť pokojne. Krik prenáša vaše negatívne pocity aj na dieťa. Toto sa týka obzvlášť malých detí, ktoré ešte vzniknutej situácii nie celkom rozumejú. Pre batoľatá je oveľa lepšie, ak zvolíte miernejší tón.
Častý krik má tiež ďalší negatívny dopad. Dieťa sa naučí, že keď nekričíte, nič sa nedeje. O čo viac sa naučí, že keď neposlúcha, kričíte, o to ťažšie sa bude dať napomenúť miernym tónom.
To sa ľahko povie
Nekričať sa ľahko povie, no ťažšie urobí. Pokúste sa preto vždy, keď batoľa niečo vyvedie, najskôr zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Pomôže vám to zareagovať s pokojom. Ak treba, napočítajte do 10 alebo sa na chvíľu otočte, či vyjdite z izby.
Buďte príkladom
Už batoľa vás vníma ako svoj vzor. Týka sa to jednoduchých činností ako aj správania. Všíma si aj vaše koníčky a snaží sa vás napodobňovať. Ak sa vám podarí byť dobrým vzorom, zvládnete dôležitú časť výchovy. Odrazí sa to aj v nasledujúcich rokoch.
Naučte sa ospravedlniť
Ak sa vám stane, že urobíte vo výchove chybu, ospravedlňte sa. Batoľa ešte možno nechápe význam všetkých slov, no iste porozumie tónu vášho hlasu. Okrem ospravedlnenia mu tým dáte základ pre schopnosť zvládnuť vlastné zlyhania.
Budujte váš vzťah
Výchovu netvorí len poučovanie a napomínanie. Jej dôležitou súčasťou je váš vzájomný vzťah. Vo veku do troch rokov by mala byť okrem starostlivosti o dieťa jeho súčasťou aj spoločná hra. A pravdaže spoločný čas vonku. Do týchto aktivít by mali byť zapojení aj otecko a ostatní súrodenci.
Poučte sa z chýb
Každý rodič si občas povzdychne, že sa v škole malo namiesto niektorých predmetov radšej preberať to, ako sa vychovávajú deti. No tento dôležitý predmet v škole vynechali. A tak sa všetko musíme učiť za pochodu. Samozrejme, že pri tom robíme mnoho chýb.
Možno to tak v niektorých situáciách nevyzerá, ale aj z vašich chýb sa môžete veľa naučiť. Skúste sa na ne pozrieť s odstupom a poučiť sa z nich. S niektorými budete musieť zápasiť dlhšie. A nájdu sa aj také, ktoré sa vám nebude dariť prekonať. No nakoniec to iste úspešne zvládnete.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto