Otcova zlá nálada môže ovplyvniť vývin dieťaťa

Milí oteckovia, začnite sa čím skôr usmievať, pretože vaša nálada ovplyvňuje dieťa viac, než si dokážete vôbec predstaviť. Vaša úloha rodiča ďaleko presahuje jednoduchého živiteľa rodiny. Láska otca je rovnako dôležitá pre vývoj dieťaťa ako láska matky, ba niekedy aj viac.

Ak ste rodič, môžete vidieť všetky vaše nálady v očiach svojho dieťaťa alebo v jeho správaní. Ak nie ste rodič, spomeňte si na pocit radosti zo šťastia vlastných rodičov alebo na pocity, ktoré ste cítili, keď ste videli, že nie sú v poriadku. Deti sú hubky a nasávajú od svojich rodičov naozaj všetko.

Podľa nedávnej štúdie výskumníkov na Michiganskej štátnej univerzite je rozvoj dieťaťa viac negatívne ovplyvnený stresom súvisiacim práve s otcovou zlou či vynervovanou náladou. Učitelia uskutočnili výskum, v ktorom zistenia nielen zdôrazňujú dôležitosť úlohy otca v živote jeho detí, ale ktorý preukázal, že celkový duševný stav a nálady otca majú krátkodobé a dlhodobé priame účinky na ich deti. Výskum ďalej ukázal, že láska a odmietnutie rodičov ovplyvňuje správanie detí, ich sebaúctu, emočnú stabilitu a celkové duševné zdravie.

Avšak, práve podpora a láska otca, alebo naopak jej nedostatok, majú významný vplyv aj  na kognitívny rast ich detí a na ich sociálne zručnosti. Prítomnosť jeho lásky zvyšuje pocit pohody detí a zlepšuje ich emocionálne a fyzické zdravie. Nuž, ale to je pri láske všeobecné poznanie. Z výskumov teda vyplýva, že zlé nálady otca skôr ovplyvňujú dieťa ako zlé nálady matky. Jeho depresie i náladovosť, ktoré začínajú pri batoľati sa naplno prejavia v staršom veku dieťaťa a to na rozvoji jeho sociálnych zručnosti. Ako možno ešte podľa výsledkov výskumov očakávať, zdá sa, že vplyv otca má silnejší dosah na jazyk chlapcov ako na dievčenský jazyk.

Tieto empirické zistenia, ktoré sú založené na rôznych dôkazoch, sú hlbokou pripomienkou, že každý otec má zodpovednosť za to, že sa postará o svoje vlastné psychologické blaho, aby tým vychoval svoje deti a podporoval ich blahobyt, vzdelávanie či duševné zdravie. Skutočne má správanie rodičov veľký vplyv na psychiku detí. Deti vo veku od 0 do 3 rokov sú obzvlášť zraniteľné voči emocionálnej nestabilite svojich rodičov. To však neznamená, že sa to starších detí netýka. Je preto mimoriadne dôležité, aby si rodičia vždy pri svojich deťoch kontrolovali svoje správanie. Toto odporúčanie nielenže podporuje duševné zdravie samotných dospelých, ale aj zvyšok rodiny.

Rodičovstvo je stresujúce podnikanie. Ale, stojí to za to. Samozrejme, pretože milujete svoje deti. Vaše deti sú pre vás veľmi dôležité. Práve preto hrá emocionálna stabilita rodičov zásadnú úlohu v rozvoji ich detí. Ak je rodič neustále v zlej nálade, potom je dieťa negatívne ovplyvnené. Ako citovo, tak aj kognitívne. Keď rodičia majú zlú náladu, môže to mať vážne dôsledky na emocionálny vývoj ich detí. To platí najmä vtedy, keď sa emocionálny stav rodiča opakuje alebo pretrváva.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *