Tvoríme s detičkami

Batoľatá radi kreslia. Ak im dáte farbičky a papiere, iste na nich bude čoskoro nakreslených množstvo farebných čiar. Túto prirodzenú tvorivosť môžete usmerniť aj iným spôsobom. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete využiť.

Otláčanie

Budete potrebovať tvrdý výkres veľkosti A4 alebo A3, temperové alebo prstové farby, štetec a predmety, ktoré si nazbierate vonku. Vhodné sú listy, kamene ale tiež mušle, ktoré si prinesiete z dovolenky. Môžete siahnuť aj po predmetoch ako špongia, vrchnáky z fliaš a podobne.

Predmety spolu natrite a pritláčajte na výkres. Dieťa by malo čo najviac urobiť samé. Vy mu vysvetľujte postup a pomáhajte predmety riadne otlačiť. Rovné listy by mu mali ísť najľahšie. Ukážte mu aj to, ako môže otlačiť reliéf mušle či kameňa. Ak bude chcieť, nechajte ho otlačiť aj ručičku.

Výkres nechajte zaschnúť, a potom si ho vystavte na viditeľnom mieste. Nezabudnite večer dieťa pochváliť aj oteckovi.

Vyrobte si krabicu na hračky

Aj keď plastové úložné boxy na hračky vydržia oveľa dlhšie ako papierové, batoľa si užije veľa zábavy, ak si spolu vytvoríte vlastnú krabicu na hračky. Okrem toho bude pri tvorení rozvíjať motoriku a kreativitu.

Vezmite väčšiu kartónovú krabicu, lepidlo, farebný papier a detské obrázkové časopisy. Vhodný je aj detský darčekový papier.

Krabicu oblepujte farebným papierom. Dieťa môžete nechať natierať lepidlo aj pritláčať papiere na krabicu. Potom spolu vyberte najkrajšie obrázky z časopisov alebo darčekového papiera. Mali by byť dostatočne veľké, aby na krabici trochu vynikli. Vystrihnite ich a nalepte. Do hotového výrobku spolu naukladajte hračky.

Urobte niekomu radosť

Vyrobiť môžete aj pohľadnicu. Takto využijete spoločný čas na to, aby ste niekomu urobili radosť. Môže to byť otecko, starí rodiča alebo súrodenci.

Budete potrebovať výkres A4, zvyšky látok, lepidlo a obálku na hotovú pohľadnicu veľkosti A5. Výkres najskôr preložte na polovicu. Na vrchnú stranu budete lepiť obrázok a dovnútra napíšete text. Zo zvyškov látok vystrihnite časti predmetov. Najjednoduchšie sú domček, slniečko, oblaky a stromy. Vystrihnite jednotlivé časti, a potom ich s dieťaťom priliepajte na pohľadnicu. Zaschnutú pohľadnicu spolu vložíte do obálky. Ak budete gratulovať osobne, nechajte dieťa, aby darček aj samé odovzdalo.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *