Cvičenie pre mamičky s deťmi

Matka cvičí s maličkým dieťatkom

Hľadáte možnosť pre príjemne trávenie času so svojím dieťatkom? Túžite sa dostať do spoločnosti a popri tom sa aj trošku rozhýbať a aktívne si oddýchnuť? Lekcie cvičenia pre mamičky s deťmi sú výbornou voľbou práve pre vás. Ak nechcete skúšať nejaké aktivity len tak na slepo, prinášame vám pár užitočných informácií, ktoré by vám mohli pomôcť v rozhodovaní.

Kedy začať cvičiť

Detičky sa na lekciách obyčajne delia do vekových skupín. Začať teda môžete skutočne kedykoľvek. Niektoré zariadenia ponúkajú lekcie už pre novorodencov, iné začínajú s cvičením až v šiestich mesiacoch. Detičky okolo jedného roka sa vo väčšine zariadení delia do skupín chodiacich a nechodiacich. Lekcie na seba obyčajne nejako špeciálne nenadväzujú, takže pokojne môžete začať cvičiť aj so starším dieťatkom.

Prečo začať cvičiť

Z hľadiska dieťaťa má cvičenie mnoho výhod. Jednou z najpodstatnejších je, že sa v kolektíve rovesníkov učí fungovať v rámci sociálnych vzťahov, nadväzovať kontakty, odbúrať strach a hanblivosť a pripravuje sa tak na budúce ľahšie zaradenie do detského kolektívu jasličiek či materskej školy. Cieľom lekcií je samozrejme aj podpora celkového vývinu. V cvičení a spoločnej hre sa rozvíja hrubá a jemná motorika, koordinácia pohybov, stabilita, schopnosť kooperácie, ale aj reč a pamäť. Cvičí sa totiž obyčajne pri detských básničkách, riekankách a hudbe. Neopomenuteľným benefitom je budovanie vzťahovej väzby medzi rodičom a dieťaťom.

Z hľadiska mamičky má cvičenie ďalšie nesporné výhody. Okrem toho, že mnohé matky po pôrode potrebujú aktívny pohyb ako soľ, takéto aktivity sú veľmi obľúbenou formou psychohygieny a sociálneho vyžitia. V kruhu iných rodičov načerpáte nielen energiu, ale aj užitočné rady a nápady, ako si život na materskej uľahčiť či spestriť.

Ako si vybrať zariadenie

Cvičenie pre mamičky s deťmi ponúkajú mnohé kluby, materské a voľnočasové centrá. Matky na materskej dovolenke sú totiž výborným objektom pre rozbehnutie aktivít tohto druhu. Vybrať si skutočne kvalitné zariadenie je náročné najmä, ak s podobnými aktivitami nemáte skúsenosti. Pomôže držať sa nasledujúcich tipov:

  • Zistite si viac o človeku, ktorý lekcie vedie. Dajte si pozor, aby bol vzdelaný v špecializovaných prístupoch zameraných na detskú klientelu. Dôležité sú tiež jeho skúsenosti. Nekompetentný lektor môže v psychomotorickom vývine vášho dieťaťa napáchať viac škody ako osohu.
  • Zistite si referencie iných mamičiek o zariadení. Spýtajte sa známych, poštudujte si diskusie na internete.
  • Uprednostnite zariadenie, ktoré deti delí podľa veku a úrovne motorických zručností (lezúce – nelezúce, chodiace – nechodiace). V rámci homogénnej skupiny je možné cvičenie efektívnejšie zamerať na potreby dieťaťa.

Choďte sa na jedno cvičenie pozrieť. Väčšina kvalitných zariadení nemá problém, ak sa ohlásite ako hosť alebo si zaplatíte na úvod len jednu lekciu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 2.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *