Aj pomáhanie je hra

Deti vo väčšom veku väčšinou neradi upratujú. Možno to za niekoľko rokov čaká aj vás. Pre batoľa sú však hrou aj veci, ktoré my dospelí pokladáme za povinnosti. Radi nás napodobňujú. Namiesto toho, aby ste sa snažili rýchlo upratať, kým dieťa spí alebo sa hrá, to môžete urobiť spolu. Okrem toho, že sa zabavíte, naučíte ho poriadku.

Hračky

Ako prvé sa dieťa najčastejšie učí upratovať hračky. Ak z toho urobíte súčasť vášho večerného rituálu, učíte ho okrem toho aj pravidelnosti. V tomto veku je vhodné urobiť z upratovania hračiek súčasť hry. Veď aj hračky, tak ako my všetci, si potrebujú v noci odpočinúť, aby sa ráno mohli zobudiť svieže a pripravené na ďalšiu hru.

Ak si myslíte, že je čas, aby občas upratalo aj samé, nechajte ho, nech to urobí. Vopred sa pripravte na to, že mnoho vecí zostane tak. Malé deti vnímajú poriadok inak než my dospelí. Nedostatky nekomentujte. Radšej vyzdvihnite to, čo urobilo správne. Zvyšné hračky upracte spolu alebo ich pre tento krát nechajte tak. Dôležité je to, že batoľa urobilo niečo samo.

Vysávač, metlička, lopatka a handrička

Pokojne mu kúpte jeho vlastné. Vysávajte a zametajte spolu. A spolu si potom sadnite na uprataný koberec, aby ste si oddýchli a pohrali sa. Pri utieraní prachu mu zverte malú handričku a dovoľte mu utrieť prach na nízko položenej poličke alebo konferenčnom stolíku.

Inokedy ho môžete poprosiť, aby pozametalo omrvinky, ktoré popadali zo stola. Nepomáhajte mu ani to po ňom neopravujte. Iba ho pochváľte a poďakujte mu za pomoc.

Špeciálny čas

Urobte z upratovania niečo špeciálne. Nastúpte do práce ako „upratovacia čata“. Zabavte sa pri tom a zasmejte. Nezabudnite večer pochváliť dieťa oteckovi. Ukážte mu, aké je aj vďaka nemu všetko čisté.

Pri varení

Batoľa už vie poukladať ovocie na koláč. Nie len dievčatá, ale aj chlapcov iste zabaví, ak budú s vami vykrajovať koláčiky. Alebo im dovoľte vyvaľkať mäkšie cesto. Aj príprava večere môže byť zábavou. Nakrájajte zeleninu a poproste dieťa, aby ju poukladalo na tanier.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *