Tínedžer a batoľa – ako preklenúť veľký vekový rozdiel?

Ak máte v rodine dve deti s veľkým vekovým rozdielom, iste ste sa už neraz zamýšľali nad tým, ako im môžete pomôcť v rozvíjaní ich vzájomného vzťahu. Možno vám v tom pomôže niekoľko našich rád.

Dôležité je začať hneď od začiatku

Najlepším spôsobom, ako budovať vzťah dvoch súrodencov s veľkým vekovým rozdielom, je začať hneď na začiatku. Ak máte doma tínedžera a malé bábätko, môžete staršieho súrodenca zapájať do starostlivosti ako je prebaľovanie, kočíkovanie či kŕmenie. No tieto činnosti by ste mu nemali zveriť príliš často. Dôležité je nájsť správnu mieru tak, aby to tínedžer nebral ako povinnosť.

Podporujte ich aj v spoločných hrách. Vo veku batoľaťa je dôležité myslieť hlavne na túto súčasť ich vzťahu. Starší súrodenec bude musieť pochopiť, že pre batoľa nie je vhodné hrať sa na počítači či tablete ale uprednostniť vhodnejšie hračky.

Podporujte čas na bláznenie

Aj starší súrodenec je stále dieťaťom. Podporujte ich v spoločnej zábave, nech sa vybláznia. Tínedžer by nemal nadobudnúť dojem, že nesmie pri hre popustiť uzdu svojej fantázii. Možno sa budete čudovať, ako často sa zahrajú napríklad hru na skrývanie hračky. Alebo, ako vaša 14 ročná dcéra so zanietením kŕmi hladnú bábiku, či popíja z hračkárskej šáločky čaj.

Spoločné aktivity

Ak máte tínedžera, je pre neho dôležité, aby si poriadne užil spoločné rodinné aktivity. A tak, aj keď by sa batoľa asi lepšie zabavilo v ZOO, pre teenagera je už tento druh zábavy nuda. Pre neho je lepšou voľbou aquapark či kolotoče. Ak má nejakú oblasť zvláštneho záujmu, môžete vziať deti aj do múzea či na predajnú výstavu, ktorá sa ho týka.

Ak hľadáte niečo menej nákladné, zájdite spolu do parku. Zatiaľ čo sa batoľa pohrá na ihrisku, teenager tu bude mať príležitosť zajazdiť si na pennyboarde či kolobežke. K tomu si môže kúpiť zmrzlinu. Pri takýchto aktivitách je samozrejme dôležitá aj účasť otecka. Aby tínedžer nenadobudol dojem, že sa musí nejako sám zbaviť, kým sa menší súrodenec hrá na ihrisku. A na záver si spolu užite spoločné jedlo. Môže to byť v reštaurácii ale aj doma.

Ako riešiť negatíva

Keďže tínedžer má svoje špecifiká v správaní, môže sa stať, že ich mladšie dieťa od neho pochytí. Celkom tomu nezabránite. Batoľa sa môže naučiť niektorým pubertálnym spôsobom, prípadne od staršieho súrodenca pochytí nadávku. V takomto prípade vám nezostáva nič iné, ako vyzbrojiť sa trpezlivosťou a batoľa od zlozvykov staršieho súrodenca odúčať. Tínedžerovi sa pokúste nič nevyčítať. Lepšie je v pokoji mu všetko vysvetliť. No nečkajte 100 % pozitívny výsledok. Je to tínedžer. Budete musieť byť aj pri ňom veľmi trpezlivá. Svoje vysvetľovanie neopakujte pričasto. V dospievajúcom človeku to vyvoláva pocity frustrácie, nedostatočnosti a hnevu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *