Upevňujeme vzťahy v rodine
Asi každá mama túži po tom, aby sa každý člen rodiny doma cítil dobre. Nie je to vždy ľahké. Máte mnoho povinností, deti nie vždy poslúchajú a vy máte iba jedny nervy. Ale existuje niekoľko dobrých zvykov, ktoré si môžete osvojiť, aby ste po kúskoch vytvárali domov, aký by ste chceli mať.
Chvíľa pre seba
Začneme vami. Pre príjemnú atmosféru a kvalitné vzťahy v rodine ste veľmi dôležitá. Doprajte si aspoň raz za týždeň pauzu od detí a odpočiňte si. V tomto čase sa venujte výhradne sebe. Nerobte nič pre rodinu. Deti aj manžel iste ocenia, keď sa k nim odpočinutá znovu vrátite. Aj každodenná rutina okolo vášho najmenšieho sa vám bude vykonávať s väčšou ľahkosťou a radosťou.
Každé dieťa zvlášť
Mamy z viacdetných rodín hovoria o tom, aké prospešné je venovať sa zvlášť každému dieťaťu denne aspoň niekoľko minút. Okrem toho je pre vaše rodinné vzťahy dôležité aj to, aby ste s každým z detí strávili aspoň hodinu raz za týždeň až dva.
S najmenšími si tento čas nájdete najľahšie. Zvlášť, ak ste zostali na materskej dovolenke do troch rokov. Venujte sa spolu jeho obľúbenej zábave. Môžete tiež vymyslieť niečo špeciálne. Napríklad hru, akú ste sa spolu ešte nehrali. Deti tiež majú radi aj navonok obyčajný čas pri knižkách.
Vzťahy so súrodencami
Možno sa to tak nezdá, ale k vzťahom medzi vašimi deťmi môžete veľkou mierou prispieť aj vy. Starší súrodenec sa s mladším často pohrá a veľa vám pomôže. Ale pomôcť môže aj mladší. Poproste ho, aby priniesol niečo, čo jeho braček alebo sestrička potrebuje. Ak to nezvládne, prineste to spolu.
Organizovať môžete aj ich spoločnú zábavu. Vyberte hru, ktorá sa páči obom a sadnite si k nim. Aby sa cítili byť rovnako stredobodom vašej pozornosti.
Ak má vaše batoľa mladšieho súrodenca, zahrajte sa s ním obaja spolu. Ak to vaše batoľa prestane baviť, nevadí. Nech si vyberie hračky a hrajte sa spolu. Občas sa prihovorte bábätku, aby ste ho „zapojili do diania“.
Nedeľné obedy a každodenné večere
Pre pekné a pevné vzťahy vo vašej rodine je dôležité, aby ste sa spolu stretávali pri jedle. Väčšie deti budú iste rozprávať svoje nové zážitky. Batoľa akoby v tom celom nemalo iné miesto, ako najesť sa. No nemusí to byť tak. Dajte slovo aj jemu. Pravdaže vám ešte neporozpráva, čo sa mu na uplynulom dni páčilo a čo nie. Urobte to za neho. Natiahnite k nemu pri tom ruku, aby vedelo, že je reč o ňom a zbystrilo pozornosť. Ak urobilo niečo pekné, alebo sa mu podarilo dosiahnuť nejaký pokrok, pochváľte ho pred všetkými. Podporíte tak jeho vzťah k ostatným členom rodiny aj jeho sebavedomie.
Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto