Batoľa a elektronika – čo áno a čo už nie?

Vo svete techniky je niekedy veľmi ťažké nájsť hranicu toho, čo je pre naše deti ešte prospešné a čo už nie. V nasledujúcom článku sa spolu pozrieme na to, od akého veku sú pre deti vhodné mobil, tablet a televízor. Poradíme vám tiež, čo robiť, ak sa niektorý z prístrojov pokazí.

Mobil a tablet – odkedy sú vhodné?

Tablety a mobilné telefóny majú v rodine mnohostranné využitie. Nevyužívajú ich len dospelí. Často ich vidíme v rukách detí. Na tablet sa dajú nainštalovať edukačné alebo kresliace aplikácie, pozerať rozprávky alebo púšťať detské pesničky. Na mobile si deti radi prezerajú obrázky alebo sa hrajú rôzne hry. Pri používaní mobilných zariadení v rodine je však potrebné si uvedomiť, že by na ňom nemali tráviť čas batoľatá. Sú vhodné až pre deti od troch rokov. A aj to len pod dohľadom dospelého. Vo veku do troch rokov môže častý kontakt s mobilnými zariadeniami ovplyvniť vývoj vášho dieťatka. A to najmä v oblasti sociálnych interakcií a zmyslového vnímania. Pre batoľatá je vhodnejšie, ak sa môžu vecí dotknúť alebo ich „ochutnať“. Podporuje to ich fantáziu a chuť spoznávať svet okolo seba.

Čo robiť, keď sa pokazia

V rodine je najčastejšou príčinou poruchy mobilného telefónu alebo tabletu neodborné zaobchádzanie a mechanické poškodenie. Poruchy, akými sú napríklad prasknutý displej alebo plast tabletu opravia v elektro servise. Môže sa tiež stať, že má váš prístroj iný problém. Nenabíja sa, bliká obrazovka či nejde zvuk. Poruchy môžu mať aj mobilné telefóny. Najčastejšie je to problém s výdržou baterky alebo podobne ako pri tablete, rozbitý displej. Pádom telefónu z väčšej výšky sa môže poškodiť aj základná doska. Všetky problémy s mobilom vyriešia napríklad v oprave mobilov Bratislava.

Odkedy mu pustiť televízor?

Popri náročných povinnostiach každá mama privíta možnosť posadiť dieťa na chvíľu k rozprávke. Aby ste častým alebo pridlhým sledovaním televízie negatívne neovplyvnili jeho vývoj, je vhodné dodržiavať isté zásady:

  • Televízor nie je vhodný pre deti do pol roka.
  • Do dvoch rokov je dôležité rozprávať sa s dieťaťom o sledovanom programe.
  • Dôležitý je pravdaže aj výber programu – v rannom veku by nemal obsahovať násilie a podobné témy.
  • Až do 6 rokov by deti mali tráviť sledovaním rozprávok najviac hodinu denne.
  • Vyberajte programy, pri ktorých sa deti niečo naučia. Vhodné sú aj detské programy s piesňami alebo programy zamerané na podporu poznávania a slovnej zásoby.

Nefunguje?

Ako každá elektronika, aj televízor sa môže pokaziť. Môže sa stať, že vypadne zvuk, na obrazovke sa objavia farebné pásy či fľaky, prehrieva sa alebo nejde zapnúť. Aj pri menších poruchách je najlepšie obrátiť sa na odborníkov. Opravy televízorov  sa postarajú o váš televízor akéhokoľvek typu.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *