Vyberáme kočík alebo Aký typ je pre vás a vaše dieťa najvhodnejší?

Ste nastávajúca mamička a pojmy ako hlboká korba, trojkombinácia, športiak alebo golfový kočík vám nič nehovoria? Verte tomu, že vyznať sa v ponuke kočíkov nie je tak zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Poradíme vám, ako vybrať kočík, ktorý bude vyhovovať nielen vášmu dieťatku, ale aj vám.

Základný údaj, podľa ktorého sa pri výbere budete riadiť, je vek vášho dieťaťa. Každý typ kočíka je skonštruovaný takým spôsobom, aby čo najlepšie vyhovoval potrebám dieťatka v konkrétnom období jeho života. Poďme teda zistiť, ktorý kočík bude pre vaše aktuálne účely ideálny. Kedy vybrať golfový kočík a kedy ten športový? 

Malé bábätko sa má najlepšie v hlbokej korbičke

Prvý typ kočíka, ktorý využijete bezprostredne po narodení bábätka, je kočík s hlbokou korbičkou. Aj keď vám poslúži len prvých asi 8 mesiacov, jeho výhody vám spoznávanie sa s novým členom rodiny podstatne zjednodušia. Dostatočne priestranná korbička v spojení so sklápacou strieškou zaisťuje ideálne prostredie pre nerušená odpočinok vášho dieťatka. Vďaka dobrému odpruženiu môžete bábätko kedykoľvek pohojdať a zároveň sa nemusíte báť prejsť aj cez väčšie nerovnosti. Na dlhších prechádzkach oceníte spodný úložný priestor, do ktorého s prehľadom vložíte všetko podstatné. Pevná konštrukcia kočíka so sebou ale nesie aj isté nevýhody, a to predovšetkým relatívne vysokú hmotnosť, horšiu skladnosť a manipuláciu.

V športovom kočíku dieťa objavuje svet

Vo chvíli, keď si dieťa začne samé sadať a prejaví väčší záujem o okolitý svet, je na čase kúpiť športový kočík. Dieťa v ňom má prehľad o všetkom, čo sa okolo neho deje a keď začne byť unavené, môže sa vďaka polohovateľnej sedačke pohodlne vyspať. Samozrejmosťou by mal byť päťbodový pás, ktorý sa postará o bezpečie dieťaťa. Pre ešte väčšie bezpečie býva športový kočík vybavený hrazdou, ktorú je možné v niektorých prípadoch dať von a jednoducho tak dieťa do kočíka usadiť.

Golfový kočík pre unavené deti

Golfový kočík prichádza na rad ako posledný typ, a to vo chvíli, keď dieťa začína samé chodiť, ale hrozí, že sa napríklad pri dlhšom výlete unaví. Jeho konštrukcia pripomína športový typ kočíka, ale je odľahčený a zvlášť dobre skladný, takže kočík môžete pohodlne prevážať v kufre auta. Vzhľadom k menej pevnému prevedeniu a horšiemu odpruženiu ho ale skôr než na lesné cestičky využijete pri prechádzkach mestom.

Vybrať si zo širokej ponuky golfových kočíkov môžete na Heureke, kde ich máte prehľadne zoradené podľa ich obľúbenosti. Ľahko medzi sebou porovnáte vlastnosti jednotlivých modelov a ich cenu. Nezabudnite si prečítať recenzie používateľov a inšpirujte sa ich osobnými skúsenosťami.

Kombinovaný kočík sa vyplatí

Ak máte možnosť, investujte do kombinovaného kočíka, ktorý doslova porastie s vaším dieťaťom, a to až do doby, než bude samé chodiť. Vlastníctvo dvojkombinácie (kočík 2v1) vás okrem univerzálneho rámu vybaví ako hlbokou korbičkou, tak aj športovou sedačkou. Ak sa rozhodnete pre trojkombináciu (kočík 3v1), pribudne vám do výbavy tiež autosedačka kompatibilná so základným kočíkovým rámom.

Nie jedno, ale rovno dve deti

Špeciálnym typom kočíka je model určený pre dve deti zároveň, pri ktorom volíte z troch variantov podľa umiestnenia sedačiek. Deti môžu sedieť klasicky vedľa seba, v takom prípade ale vždy dbajte na to, aby od seba ich sedačky boli oddelené. Zabránite domu, aby sa deti navzájom budili alebo postrkovali. Niektoré kočíky majú sedačky umiestnené za sebou alebo otočné proti sebe, takže na seba súrodenci vzájomne vidia. Pri nákupe súrodeneckého kočíka musíte vždy počítať s tým, že je znateľne ťažší a v závislosti na jeho konštrukcii tiež širší alebo dlhší. Dopredu sa preto uistite, že s ním prejdete vchodovými dverami, do výťahu alebo do autobusu.

Fotografie: pexels.com a heureka.sk

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *