Detská autosedačka nie je len na parádu

Stretli ste sa už s nezodpovednými rodičmi, ktorí svoje deti nepripútajú do autosedačky, lebo jednoducho neplánujú nikdy havarovať? Sú však aj takí, ktorí detské autosedačky využívajú na to, aby mohli výhodne zaparkovať pred nákupným centrom, na mieste vyhradenom pre rodičov s deťmi. Autosedačky pre deti však majú oveľa významnejšiu funkciu, a to chrániť zdravie a život vašich malých pokladov.

Sedačka do auta na mieru dieťaťu

Sedačka do auta sa dá vyberať podľa rôznych kritérií. Niekto dbá o dizajn (prispôsobenie farieb autosedačky k interiéru vozidla či pohlaviu dieťatka), iný o váhu a rozmery autosedačky, ďalší zasa o spôsob jej inštalácie do vozidla.

V prvom rade by nás však malo zaujímať, či je detská autosedačka skutočne schopná ochrániť zdravie nášho dieťaťa, keď príde k najhoršiemu. Kým dospelých pasažierov chránia bezpečnostné pásy vozidla (samozrejme, ak ich majú zapnuté) a airbagy, deti sú pre svoje telesné proporcie odkázané na bezpečné detské autosedačky. Až do dvanástich rokov sme zo zákona povinní dopriať im počas cestovania autom takúto extra starostlivosť.

Do novších typov vozidiel so systémom ISO Fix sa automaticky odporúčajú detské autosedačky i-Size, ktoré sa dieťatku prispôsobujú približne do veku 4 rokov. Potom má rodič na výber z autosedačiek konštruovaných pre konkrétne váhové a výškové kategórie.

Čo spĺňa bezpečná detská autosedačka

Pri voľbe detskej autosedačky je rozumnejšie ako hľadieť na cenu sledovať hodnotenia autosedačiek v tzv. crash testoch. Od sedačiek, ktoré majú množstvo certifikátov a ocenení, môžete skutočne čakať extra služby.

Aktuálne sa vyzdvihuje význam i-Size sedačiek, ktoré sú pripevnené na sedačku vozidla systémom ISO Fix, a dieťa do nich stačí len posadiť a zapnúť mu bezpečnostné pásy autosedačky.

Výhodou tohto systému je, že nehrozí nesprávna inštalácia sedačky do auta a tá na sedadle pevne drží. Do 15 mesiacov dieťatko v sedačke i-Size sedí v protismere jazdy, potom je možné ho otočiť v smere jazdy. Päťbodové bezpečnostné pásy, ako i opierka hlavy sa dá regulovať podľa výšky dieťaťa, teda až do výšky 105 cm cestuje komfortne a maximálne bezpečne aj v prípade bočného nárazu.

I-Size alebo „vajíčko“?

Kto hľadá bezpečnú detskú autosedačku, ktorá bude pre dieťatko i rodiča pohodlná a bude spĺňať najnovšie bezpečnostné normy, vyberie si do auta práve sedačku s označením i-Size.

Keď vaše dieťatko počas jazdy zaspí, sedačku jednoducho odopnete, a to bez toho, aby ste s ňou priveľmi mykali. Rovnako pohodlne do nej uložíte aj spiaceho drobca. A keď práve pozoruje svet, vychutná si výhľad z okna vďaka zvýšenej polohe autosedačky, hoci aj otočené v protismere jazdy. Klasické vajíčka takýto komfort neprinesú.

Poteší tiež možnosť nastaviť sklon detskej autosedačky, čo je ideálne najmä počas dlhších trás, keď si drobček potrebuje nerušene pospať.

Fotografie: babystyle.co.uk

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *