Ako zariadiť detskú izbu

Detská izba batoľaťa

Niekedy medzi druhým a piatym rokom života čaká väčšinu rodičov neľahká úloha. Zariadiť súkromné kráľovstvo pre svoju malú princeznú alebo princa. Skôr než si vyhrniete rukávy a pustíte sa do práce, máme pre vás niekoľko užitočných rád.

Vyberajte kvalitný nábytok

Peniaze nepadajú z neba a tak mnohí rodičia pri nákupe nábytku hľadajú možnosti ako ušetriť. Jednou z nich je siahnuť po lacnejších, často i dizajnovo zaujímavých, ale menej kvalitných kúskoch. Hoci vstupnú investíciu takýmto spôsobom znížite aj o niekoľko stoviek eur, v konečnom dôsledku skôr prerobíte ako ušetríte. Nízka cena ide obyčajne ruka v ruke s veľmi nízkou kvalitou. Lacný nábytok stráca svoje vlastnosti oveľa skôr a vy budete musieť o pár rokov zainvestovať do jeho výmeny. Náklady sa tak niekoľkonásobne zvýšia.

Kupujte nadčasový nábytok

Postele v tvare pretekárskych áut či skrine otapetované princeznami z Ľadového kráľovstva sú bezpochyby veľkým lákadlom, ale ako zariadenie použiteľné len na pár rokov. Vašu ratolesť omrzia hneď ako sa na scéne objaví ďalší rozprávkový trhák a vy budete musieť investovať do ich výmeny. V porovnaní s tým, posteľ z masívu prežije s vašim dieťaťom nástup do materskej školy, maturitu i štátnice.

Zariaďujte v neutrálnych farbách

Modré chlapčenské a ružové dievčenské izby patria do histórie. Aktuálne trendy hlásajú neutrálne, svieže farby a prírodné materiály. Výbornou voľbou je nábytok v bielej alebo v drevenom dekore. Takto zvolené zariadenie sa stane výbornou podkladovou plochou pre hračky a doplnky. Tie môžu hýriť farbami, obrázkami a rozprávkami.

Nezabúdajte na úložný priestor

Dostatok úložného priestoru je alfou a omegou správne zariadenej detskej izby. Zatiaľ čo vy vo svojej spálni obyčajne trávite len noc, vaše dieťa strávi vo svojej izbe veľkú časť voľného času. Nezabúdajte preto na poličky, regále, skrinky a komody. Umiestnite ich všade, kde sa dá. Uložíte do nich hračky a knihy a neskôr všetky školské potreby, kozmetiku a dekoračné predmety.

Zónujte

Detská izba by mala pozostávať z dvoch priestorov – oddychovej zóny a aktívnej zóny. Tie by mali byť od seba nejakým spôsobom oddelené. Zónu na spanie by mala samozrejme tvoriť posteľ, nejaký ten nočný stolík a lampička s tlmeným svetlom. Aktívnu zónu bude tvoriť priestor na hranie a neskôr na učenie. Mal by byť preto dostatočne osvetlený, najlepšie denným svetlom. Oddeliť ich môžete len priestorovou vzdialenosťou, ale napríklad aj závesmi alebo pokrytím podlahy. V zóne na hranie môžete použiť koberce alebo hracie podložky. Oddychovú zónu môžete zútulniť malým mäkkým koberčekom alebo kožušinkou pri posteli.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *