Vety, ktoré by ste deťom vravieť nemali

Všetko dokonale pripravujete a tešíte sa na nový prírastok do rodiny. Rodičovstvo však v mnohých ohľadoch nie je vždy len zábava. Je to aj zodpovednosť a neustála starostlivosť v jednom. Popri učení, deti treba aj vychovávať a tak si priblížime jednu dôležitú vec, ktorú pri výchove nemožno vynechať.

Sú ňou slová. Dávajte si pozor na to, čo pred deťmi vravíte pretože vás vnímajú a počúvajú. Tieto vety by ste pred deťmi hovoriť nemali:

Nechaj tak, ty to ešte nevieš, urobím to ja.

Keď poviete malému dieťaťu túto vetu, môžete u neho vytvoriť nielen pocity menejcennosti ale u dieťaťa takáto veta môže viesť k tomu, že sa veci bude učiť oveľa pomalšie. Je lepšie namiesto toho povedať napríklad: ,,Ukáž pomôžem ti a skúsime to spolu.“ Dieťa potrebuje vedieť, že sa môže učiť robiť veci samo a vy mu pritom budete pomáhať a nie všetko robiť zaň.

Pozri sa ako to robí brat/setra!

Porovnávanie detí navzájom nikdy neprinieslo nič dobré. Ak budete neustále vyzdvihovať jedného súrodenca  a dávať ho vo všetkom za príklad tomu druhému, neurobí to dobre ani jednému z nich. Musíte mať na obidvoch rovnaké merítko aby sa jeden z nich necítil horší.

Toto sa nerobí!

Takúto vetu si malé dieťa nedokáže vysvetliť? Prečo sa to nerobí? Musíte mu vysvetliť prečo sa nemá robiť to, čo robí. Napríklad si špára v nose. Povedzte mu, že potom bude mať špinavé ruky. Prestane to robiť skôr ako keď mu budete vravieť len bezvýznamné: ,,Toto sa nerobí!“ Okrem toho viete, že deti budú robiť naschvál presne to čo nemajú. Takže vymyslieť dobrý argument sa oplatí.

Uprac si to, urob toto  a hento!

V skratke ide o to, že sa ako rodičia často opakujeme. Používame stále tie isté vety a slová a deťom sa už tiež zdajú otrepané. Preto napríklad namiesto vety: Choď si umyť ruky.“ Použite vetu: ,,Kúpili sme voňavé mydielko choď vyskúšať ako krásne vonia keď si s ním umyješ ruky.“ Deti potrebujú občas počuť vety inak aby vás počúvli, snažte sa ich zaujať a nie len dávať príkazy.

Nemám čas, choď sa hrať.

Prvé čo k dieťaťu príde je sklamanie, že si nenájdete čas sa pozrieť na to aký bunker si postavilo alebo aký obrázok nakreslilo. Nájdite si chvíľku pre svoje deti aj keď máte veľa práce. Súvisí to s ich osobným rozvojom.

Lebo som povedala!

Odpovede týmto štýlom deťom, nič nedajú. Treba im pekne vysvetliť prečo je toto tak ako je a prečo zas nie je. Nemôžete im dať takýto argument, ktorý im vôbec nič nehovorí  akurát ich zmätie.

Niektoré veci by sa naozaj deťom vravieť nemali. A tak dúfame, že tento článok pomohol všetkým rodičom k lepšej výchove ich detí. Niekedy nás ovládnu emócie avšak vždy si treba pri deťoch zachovať chladnú hlavu.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *