Ako zvládnuť horúčku dieťaťa v štyroch krokoch
Dieťa v ohni, rodič v panike. Napriek tomu, že zvýšenie telesnej teploty je ochranná funkcia organizmu, nejednému rodičovi spôsobia čísla na displeji teplomera vrásky na tvári. Poradíme vám, ako si vy takýchto situáciách poradiť a nič nezanedbať.
- Zistite, akú teplotu má vaše dieťa
Mnohí rodičia sa v panike pustia do znižovania teploty ešte skôr než by ju dôsledne odmerali. Ak sa prebudíte a zistíte, že dieťa horí, na pár minút ho odokryte a potom mu starostlivo premerajte teplotu. Ideálny spôsob merania u batoliat je v konečníku, digitálnym teplomerom. Od nameranej hodnoty odpočítajte 0,5˚C. Ak ste sa dopracovali k číslu:
- 36 – 37˚C – vaše dieťa má normálnu telesnú teplotu
- 37 – 38˚C – teplota vášho dieťaťa je mierne zvýšená
- 38 – 40 ˚C – vaše dieťa má horúčku
- nad 40˚C – vaše dieťa má vysokú horúčku
- V prípade potreby urobte opatrenia na zníženie teploty
Znižujte len teplotu, ktorá prekročila 38,5˚C. Urobiť to môžete pomocou medikamentov alebo fyzikálne, teda dieťa ochladíte.
Lieky – rodičia malých detí obyčajne uprednostňujú čipky, pri podávaní ktorých sa nevyžaduje spolupráca dieťaťa. Zvoliť však môžete aj sirup, najmä ak má dieťa hnačku. Obyčajne sa podávajú lieky s účinnou látkou paracetamol, každých 6 hodín. Ak paracetamol stráca účinnosť, je vhodné ho striedať s liekmi s účinnou látkou ibuprofen s časovým odstupom najmenej štyroch hodín. V tomto prípade je obzvlášť dôležitý vysoký príjem tekutín.
Fyzikálne zníženie teploty – na ochladenie dieťaťa môžete použiť studené zábaly alebo vlažný kúpeľ či sprchu.
Ako aplikovať zábal:
Uterák alebo plienku namočte do vlažnej (nie studenej) vody a obtočte okolo trupu dieťaťa. Dieťa zabaľte do suchej prikrývky. Asi po 10tich minútach zábal vymeňte. Opakujte pokým teplota neklesne pod 38˚C.
Ako aplikovať kúpeľ alebo sprchu:
Tieto metódy sú menej stresujúce a preto obľúbenejšie medzi rodičmi i deťmi. Pri kúpeli napustite do vane vodu o teplote cca 34˚C asi do výšky 5cm. Dieťa do vane posaďte a telíčko mu oblievajte vodou. Pri sprche použite jemný prúd vody v približne rovnakej teplote. Po 5-8 minútach dieťatko z vane vyberte a nechajte ho voľne vysušiť v teplej miestnosti. Dbajte na to, aby mu nebola zima. Triaška teplotu ešte viac zvýši. Podľa potreby kúpeľ alebo sprchu opakujte pokým teplota neklesne pod 38˚C.
Pozor! Nikdy dieťa neochladzujte, ak má studené končatiny. Ďalším ochladzovaním by ste mohli vyvolať febrilné kŕče. Dieťatko je najskôr potrebné zahriať prikrývkou, teplým čajom, prípadne trením končatín.
- Podávajte veľa tekutín
Mnohé deti počas choroby odmietajú piť aj jesť. S jedlom sa príliš nezaťažujte, ale bez vody chorobu nezvládnete. Pri horúčkach sú nároky organizmu na príjem tekutín vyššie. Podávajte dieťaťu čistú vodu alebo letný, nesladený čaj každých 20 minút v malom množstve.
- Dieťa nenechávajte vypotiť
Zlatá rada starých mám u detí neplatí. Nemajú plne rozvinutú termoreguláciu a prehrievaním sa môže u nich teplota ďalej zvyšovať. Dieťa oblečte do ľahkého pyžamka, ktoré po spotení vždy vymeníte. Nikdy nenechávajte dieťatko vo vlhkom oblečení. Miestnosť neprekurujte, naopak, starostlivo vetrajte.
Fotografia: © BigStockPhoto.com