Ošetrujeme poranenia

Deti sa pri hre môžu zraniť. Mnoho krát ide iba o udreté koleno alebo odreniny. Menšie poranenia vieme ľahko zvládnuť aj doma. Ale je potrebné vedieť ošetriť aj väčšie poranenia. Aj keď nikto z nás netúži ošetrovať nič závažné, je dobré byť pripravení, aby ste si v prípade potreby dokázali správne reagovať.

Bežné zranenia

Pre prípad bežných drobných zranení je dôležité mať doma dobre vybavenú lekárničku. Mala by iste obsahovať obväz, leukoplast, pinzetu, dezinfekčný prostriedok na rany, sterilnú gázu, náplasti s vankúšikom a elastický obväz.

Aj drobné rezné rany alebo odreniny je potrebné najskôr vyčistiť od nečistoty. Ranu najskôr umyte pod prúdom vody. Následne ju vydezinfikujte pomocou sterilnej gázy a dezinfekčného prostriedku. Prekryte ju náplasťou alebo kúskom gázy. Ak rana nekrváca, nie je potrebné ju prekrývať.

Krvácanie z nosa

Krvácanie z nosa často vyzerá horšie, než v skutočnosti je. Vyskytuje sa nielen pri úrazoch ale aj pri prechladnutí. Iste ho nezastavujte zaklonením hlavy. Hlavu je dôležité držať v predklone. Na zátylok môžete položiť studený obklad. Ak krvácanie nezastane do 15 minút alebo ho sprevádzajú aj iné príznaky, vyhľadajte lekára.

Popáleniny

Drobné popáleniny stačí ochladiť studenou vodou. Ak ide o hlbšiu popáleninu alebo obareninu, v žiadnom prípade nestrhávajte z dieťaťa odev. Ochlaďte ho aj s oblečením. Ak nie je možné ochladiť postihnuté miesto prúdom vody, môžete to urobiť priložením čistého kusu látky, ktorý ste namočili do vody. Neochladzujú sa popáleniny, ktoré postihli viac než 5% povrchu tela.

Ak ide o závažnejšiu popáleninu, ihneď volajte lekársku pomoc. Kým príde, urobte protišokové opatrenia: zabezpečte dieťaťu pokojné prostredie, prikryte ho a upokojujte. Ak je smädné, môžete mu dať trošku vody. Ale nerobte to v prípade, ak má postihnuté dýchacie cesty alebo sliznicu úst.

Zlomeniny

Pri páde sa môže poškodiť kĺb, sval alebo kosť. Povedať, či ide alebo nejde o zlomeninu nie je vždy jednoduché. Ak dieťa nedokáže poranenou končatinou pohnúť, môže ísť o zlomeninu. Neriskujte. Je potrebné navštíviť lekára.

No ešte pred tým by ste mali zranenie znehybniť. Znehybniť je potrebné jeden kĺb nad a jeden kĺb pod postihnutým miestom. Hornú končatinu zaveste do šatky. Na dolnú končatinu pripevnite rovný a dostatočne dlhý predmet. Ak ste zavolali sanitku, nemusíte to robiť. Stačí, aby sa dieťa nehýbalo. Obložte mu nohu mäkkými predmetmi a uložte ho do ľahu s podloženou hlavou. Upokojujte ho, aby ste predišli šoku.

Pri otvorenej zlomenine prekryte opatrne ranu sterilným obväzom a volajte záchranku. Iste nezatláčajte kosť na pôvodné miesto.

Úraz hlavy

Lekára je potrebné navštíviť, ak dieťa po úraze hlavy krváca. Tiež je potrebné ho sledovať. Ak by ste zaznamenali niektoré z nasledujúcich príznakov, ihneď vyhľadajte lekára:

  • pozorujete zmenu nálady alebo apatiu,
  • dieťa vracia,
  • má dvojité videnie, prípadne je dezorientované,
  • ak upadne do bezvedomia.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *