Hračky pre batoľatá. Ako ich vyberať?

Deti sa hrajú s hračkami

Hračky sprevádzajú dieťa jeho svetom. Umožňujú mu učiť sa, odhaľovať zákonitosti a testovať svoj vplyv na prostredie. Správna hračka má ambíciu dať dieťaťu oveľa viac než len radosť z príjemne stráveného času. Obohacuje jeho prostredie o ďalšie podnety, nevyhnutné pre napredovanie psychomotorických schopností. Premýšľate, čím potešiť a upútať svojho syna, dcéru, vnuka, vnučku alebo dieťa svojich známych? Ponúkame vám pár užitočných tipov.

Dopravné prostriedky

Deti, ktoré sa len nedávno naučili chodiť, milujú pohyb. Každú jeho novú formu preto s radosťou privítajú. Obľúbeným dopravným prostriedkom detí tohto veku je odrážadlo. Objavenie možnosti samostatne ovládať dopravný prostriedok sa obyčajne spája s veľkou radosťou. Rodičia si pochvaľujú i trojkolky s vidiacou tyčou. Ako dieťa rastie, možno ich odobratím niektorých častí transformovať na klasické trojkolky. V mladšom veku sú výbornou alternatívou kočíka, ktorá ponúka dieťaťu novú perspektívu videnia sveta. Ďalšou alternatívou je šľapacie autíčko. Dieťa sa na ňom ľahšie naučí používať pedále a bicyklovanie bude pre neho jednoduchšie. Dopravné prostriedky vo všeobecnosti rozvíjajú hrubú motoriku dieťaťa, koordináciu pohybov a stabilitu.

Drevené hračky

Drevené hračky majú viacero výhod. Okrem toho, že sú skutočne krásne, pre dieťa sú zvyčajne veľmi bezpečné. Drevo je netoxický a  odolný materiál. Zničiť drevenú hračku vôbec nie je jednoduché. To predznačuje i jej vyššiu životnosť. Pri menších batoľatách, ktoré sa práve naučili chodiť, môžete vsadiť na drevené ťahacie hračky. Väčšie deti ocenia i jednoduchšie drevené puzzle, kocky, vkladačky, zatĺkačky alebo najrôznejšie motorické hry. Tieto hračky sú výborné pre rozvoj hrubej i jemnej motoriky, porozumenie príčinno-dôsledkovej kauzality, tréning trpezlivosti a učenie.

Stavebnice

Výrobcovia v súčasnosti ponúkajú veľmi pekné stavebnice určené pre najmenších. Obyčajne obsahujú väčšie diely. Tie nie sú pre dieťa nijako nebezpečné a manipulácia s nimi je jednoduchšia. Už najmenšie deti majú veľkú radosť, ak môžu stavebnicu rozsypať po podlahe a potom zas pozbierať do škatule. Ak sa im navyše podarí niektoré diely spojiť či oddeliť, zažívajú skutočný pocit úspechu. Stavebnice sú výborným prostriedkom rozvoja jemnej motoriky a priestorovej predstavivosti.

Autíčka a bábiky

Autíčkom pre chlapca a bábikou pre dievčatko obyčajne nič nepokazíte. Chlapci v tomto veku spravidla milujú všetky dopravné prostriedky, ktorým sa otáčajú kolieska. Staviť môžete na vláčiky, bagre, traktory, motorky, autobusy. Dievčatká okrem klasických bábik túžia po prevtelených hrdinkách obľúbených rozprávok. Trh je preplnený Monsterkami, Mášami, Popoluškami, Morskými pannami a inými slávnymi princeznami.

Interaktívne hračky

Hračky, ktoré priamo vyžadujú od svojho malého majiteľa nejaký druh aktivity, sú ďalšou výbornou voľbou. Dieťa rovno nabádajú k vykonaniu činnosti a tým ho motivujú k tréningu a učeniu. Obľúbené z tejto kategórie sú hovoriace plyšové hračky, ktoré po stlačení rôznych častí tela budia dojem, že s dieťaťom skutočne komunikujú. Výborné sú aj miniatúry hudobných nástrojov, hračky napodobňujúce zvuky zvierat alebo dopravných prostriedkov a interaktívne stolíky zahŕňajúce širokú škálu aktivít.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky:, ,

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *