Na turistiku s batoľaťom

Šťastná rodinka spolu na dovolenke

Ak aj vy patríte medzi rodičov, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku v horách pred vylihovaním na pláži, iste sa zamýšľate, kedy je vhodný čas vybrať  sa na túru so svojou ratolesťou. Dieťa vás pri spoznávaní krás prírody nemusí nijako obmedzovať. Dôležitejšia ako vek je správna príprava. Poradíme vám, ako naplánovať turistiku s batoľaťom.

Výber trasy

Na začiatok je vhodné zvoliť kratšie, 2 – 3 hodinové túry a menej náročné terény. Počítajte s tým, že väčšinu detí pokoj malebnej prírody nenadchne. Vyberajte preto oblasti, ktoré sú niečím zaujímavé aj pre najmenších. Lákadlom bývajú vodné toky, masívne skalnaté bralá, všetky druhy zvierat od plazov cez kačice až po medvede, samozrejme nie tie voľne pobehujúce, alebo zaujímavá flóra. Ideálne je, ak na trase budú miesta na odpočinok, bufety, horské hotely alebo reštaurácie. Postarajú sa vám o teplú stravu, miesto na oddych či prebalenie.

Výber dopravného prostriedku

V žiadnom prípade nemôžete počítať s tým, že dieťa zvládne celú turistiku po vlastných. Aj keď je výborné naplánovať si trasy, na ktorých si bude môcť niektoré úseky prejsť samo. V každom prípade si však zabezpečte dopravný prostriedok. Nenáročný horský terén zvládnu aj niektoré druhy kočíkov. Vysokohorské chodníky a náročnejšie trasy si už ale pýtajú nejaký druh nosiča. Ponúka sa hneď niekoľko možností. Prvou je turistický nosič, ktorého kúpu zvažujú predovšetkým skutočne zanietení turisti. V mnohých destináciách je možné si takúto pomôcku zapožičať. Jeho výhodou je pohodlie a bezpečie dieťaťa. Obyčajne je vybavený strieškou proti slnku a pláštenkou. Takýto nosič je však sám o sebe dosť ťažký. Ďalšou alternatívou je ergonomický nosič alebo baby šatka, pri ktorých v podstate nesiete len váhu dieťaťa. Nevýhodou je menšie pohodlie. Dieťa sa nachádza priamo na tele nosiaceho a navzájom sa hrejú, čo môže byť pri letnej turistike veľmi nepohodlné pre oboch. Ak ste milovníci cykloturistiky, výbornou voľbou je cyklovozík.

Oblečenie

Letná turistika si vyžaduje pre deti podobné vybavenie ako pre dospelých. Veľmi dôležité sú pevné, pohodlné a nepremokavé topánočky. Letné športové oblečenie by malo byť ľahké a vzdušné. Materiály musia výborne sať pot, ale rýchlo schnúť. Mnohí v najlepšom presvedčení siahajú po bavlne, ktorá síce výborne saje, ale na tele zostáva dlho mokrá. Oveľa lepšou voľbou sú kvalitné zmesi obsahujúce celulózové vlákna a polyester.

Batožina

Zbaľte si všetko, čo bežne potrebujete pri starostlivosti o dieťa. Výbava na prebaľovanie by mala určite zahŕňať deku, prebaľovaciu podložku, jednorazové plienky a vlhčené servítky. Čo sa týka stravy nezabudnite na čistú vodu, nejaké rýchle občerstvenie vo forme detskej výživy, ovocie, pečivo, prípadne keksíky. Pribaliť si tiež nezabudnite papierové vreckovky, náhradné oblečenie, teplú mikinu alebo bundičku, opaľovací krém, repelent a základné vybavenie lekárničky. Na náročnejšiu túru sa určite nevydávajte bez nabitého mobilu, telefónneho čísla na horskú záchrannú službu a poistenia.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 2.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *