Zdravý spánok dieťatka
Je to malý anjelik, ale najkrajší je vtedy, keď spí. Spánok je v skutočnosti oveľa viac než len priestor pre oddych dieťaťa aj rodiča. Je veľmi dôležitý z hľadiska zdravého vývinu vašej ratolesti. V spánku rastie mozog, ukladajú sa informácie a prežitky z denných aktivít. Dostatok spánku je nevyhnutný z hľadiska budovania imunity a správneho prospievania dieťaťa. Ako dopriať svojmu batoľaťu dostatok zdravého spánku?
Sledujte jeho potreby
Kamarátka radí jedno, mama druhé, svorka tretie. A každá z nich má samozrejme pravdu, ale nie čo sa týka vášho dieťaťa. Človek potrebuje spať, keď je unavený. Rovnako je to aj u malého dieťaťa. Ak sa mu budete snažiť umelo nalinajkovať nejaký režim, pravdepodobne zbytočne potrápite seba aj jeho. Kopírujte radšej režimom potreby dieťaťa. Ak vidíte známky únavy, uložte ho spať. Väčšina detí po prvom roku si už cez deň pospí iba raz a mnohé z nich, obyčajne tie nedojčené, už prespia celú noc. Priemerná dĺžka spánku batoľaťa je 12 – 14 hodín, z toho približne 12 hodín v noci.
Pozor: potreba dieťaťa nerovná sa názor dieťaťa. To, že vaše dieťa odmieta ísť spať ešte neznamená, že nie je unavené. Hlavné slovo máte vy.
Zdravé prostredie na spanie
Mnohí rodičia svoje deti na noc obliekajú, prikrývajú, prikurujú im. Výsledkom je nepokojný spánok z prehrievania. Telíčko malého dieťaťa sa zdá krehké a náchylné na zimu, ale teplo mu v skutočnosti škodí oveľa viac. Ani vám sa nespí dobre, ak ste spotení. Menšie dieťa sa navyše nedokáže samo odokryť. Pamätajte preto, že teplota miestnosti na spanie by nemala presiahnuť 20˚C. Dôležitá je aj dostatočná vzdušná vlhkosť. Suchý vzduch spôsobuje vysúšanie slizníc a ťažkosti s dýchaním. Vlhkosť vzduchu by sa preto mala pohybovať okolo 50%. A nakoniec, vetrať, vetrať, vetrať. Či je zima, či je leto, pred tým než dieťa uložíte spať, poriadne miestnosť na spanie vyvetrajte.
Rituál pred spaním
Pokojnému zaspávaniu a príjemnému spánku by malo predchádzať upokojenie a zníženie aktivity. Zabezpečiť to môžete pravidelným večerným rituálom, ktorý si dieťa napokon tak zaužíva, že už samotná činnosť v ňom vyvolá spomalenie aktivity. Môžete začať napríklad umytím zúbkov, prezlečením do pyžamka, pomaznaním sa a pokojným rozhovorom… Záleží to len od vás a vášho dieťaťa. Voľte však pokojné aktivity. Vyhýbajte sa šanteniu, štekleniu a činnosti vyvolávajúcej akékoľvek silné emócie.
Nenechávajte dieťa vyplakať
Známa rada starých materí znie: nechaj ho vyplakať, ono zaspí. Vaša materská intuícia vás neklame, nerobte to! Dieťatko potrebuje zaspať v pokoji a v bezpečí, nie vysilené z hodinového plaču. Nereagovať na plač dieťaťa znamená ignorovať jeho potrebu. Ignorovať potrebu znamená narúšať vzťahovú väzbu matka – dieťa. Nie, dieťa vás plačom nevydiera. Dáva najavo, že sa bojí, cíti sa osamelé alebo potrebuje vašu prítomnosť. Neignorujte jeho volanie.
Fotografia: © BigStockPhoto.com