Prvých 24 hodín s dieťaťom

Dieťa je jeden z najkrajších darov aké môžeme dostať. Po pôrode prichádza možno tá ťažšia časť ako bola samotná gravidita. Tento malý človiečik je úplne odkázaný na vašu starostlivosť. Nevinné, bezbranné stvorenie o ktoré sa treba postarať.

Prvé hodiny po pôrode bývajú najmä pre prvorodičky tými najťažšími vôbec. Dieťatko potrebuje špeciálnu a dôkladnú starostlivosť.  Niektoré faktory sú priam rozhodujúce pre ďalší vývoj dieťaťa.

Výživa novorodenca

Tesne po narodení je veľmi dôležité čím budete dieťa kŕmiť. Niektoré mamičky nemajú materské mlieko a tak dokrmujú náhradnou výživou určenou pre takto malé dieťa. Najlepšou výživou je však práve materské mlieko, ktoré obsahuje všetky potrebné zložky a vitamíny pre správny vývoj dieťatka. Nachádzajú sa v ňom látky, ktoré podporujú vývoj celého organizmu a tela.

Materské mlieko je tiež pre dieťa ľahko stráviteľné, maximálne čisté a je tou najprirodzenejšou cestou kŕmenia bábätka. Sú v ňom aj ochranné látky, ktoré slúžia na posilnenie imunitného systému novorodenca. Tieto látky chránia dieťa pred infekčnými ochoreniami.  Či vaše dieťa dostáva dostatok živín spozorujete najmä podľa toho či novorodenec: priberá, je čulý a aktívny, má počas dňa aspoň 3 – 4 mokré plienky a jeho pokožka je hebká.

Kúpanie bábätka

Novorodenec v žiadnom prípade nepotrebuje kúpeľ každý deň. Stačí ak ho okúpete každý druhý  alebo tretí deň. Teplota vody by nemala presiahnuť 37 stupňov a ideálne je, ak je teplota minimálne 35 stupňov. Miestnosť je potrebné taktiež najskôr vyhriať. Kúpať dieťatko v chladnej miestnosti nie je dobré pre jeho imunitu. Kúpeľ pozostáva len z čistej vody. Tiež nenapúšťajte do vaničky veľa, stačí do 1 až 2 tretín. Samotné kúpanie by malo trvať maximálne 5 minút, viac nie je potrebné aby pokožka bábätka nebola príliš suchá.

Menenie plienok

Prebaľovanie bábätka je taktiež dôležitým faktorom pri starostlivosti o neho.  Novorodenci totiž močia oveľa častejšie než  staršie deti. Niekedy to môže byť aj každú hodinu. Čo sa týka stolice, takto malé deti vedia stráviť takmer všetko materské mlieko preto má stolicu približne raz za 2 – 3 dni. Nie je to teda nič neobvyklé a niet sa čoho obávať.

Tieto základné rady si teda uchovajte a keď prídete z pôrodnice, určite sa vám zídu.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *