Neočakávate od neho veľa?
Väčšina rodičov očakáva od svojho batoľaťa viac, než je zatiaľ schopné pochopiť. Myslíme si tiež, že budú vedieť viac kontrolovať svoje emócie či túžby. No často sa pritom mýlime. Čo teda môžeme očakávať a čo už nie?
Niekoľko faktov o rodičoch
Výskumy ukázali, že rodičia často veria, že deti už vo veku troch rokov dokážu ovládať svoje túžby (napríklad po sladkej čokoláde). Alebo od nich už vo veku dvoch rokov očakávajú, že budú ochotné požičať inému dieťaťu hračku alebo sa s ním zahrať. Iní veria, že deti vo veku do troch rokov vedia kontrolovať svoj hnev. No pravda je celkom inde.
Upravte svoje očakávania
Aby ste svojmu batoľaťu poskytli dostatok priestoru na zdravý vývoj, budete musieť upraviť svoje očakávania. Prvé roky života by ste mali venovať tomu, že ich sebaovládaniu budete učiť. Nemali by ste používať trestanie za veci, ktoré batoľa ešte nie je schopné zvládnuť. Na toto obdobie sa budete preto musieť vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou, aby ste dieťa nedostali do neprimeraného tlaku.
Čo čakať od batoľaťa
Sebakontrola sa u detí vyvíja až v štyroch rokoch. U niektorých detí ešte neskôr. Do štyroch rokov by malo dieťa vedieť čiastočne – pozor, toto slovo je obzvlášť dôležité, čiastočne ovládať svoje emócie.
Pre batoľatá je charakteristické to, že ak niečo chcú, jednoducho to urobia. Nepremýšľajú pri tom o dôsledkoch svojho konania. A už vôbec nepremýšľajú nad tým, prečo to urobili. Ak vezme vaše dvojročné dieťa svojmu staršiemu súrodencovi hračku, neurobí to preto, že mu chce pokaziť hru. Ono je jednoducho zvedavé.
V tomto veku tiež začínajú deti rozumieť vlastníctvu. Takže budete od nich často počuť slovo „moje“. Čo sa kamarátskych vzťahov týka, zatiaľ sa hrajú vedľa seba. Vzťahy začnú rozvíjať až od troch rokov.
Asi od dva a pol roka sa vám môže zdať, že je vaše batoľa neposlušnejšie ako dovtedy. No nie je to presne tak. Je to len obdobie. Kedy skúša svoju nezávislosť. Preto tiež u niektorých detí práve v tomto veku začína obdobie vzdoru.
Nemali by ste tiež od nich očakávať, že keď ich o niečo poprosíte, nezabudnú to urobiť. Batoľatá totiž zatiaľ nevedia udržať dostatočne dlho svoju pozornosť. Vyberajte radšej jednoduchšie prosby, ktoré môžu hneď splniť. Napríklad: „Podáš mi, prosím ťa, farbičku?“
Dovoľte mu byť batoľaťom
Každé dieťa potrebuje prejsť všetky vývojové fázy. Ak pochopíte, v ktorej fáze sa vaše dieťa nachádza, pomôže vám to pochopiť jeho súčasné správanie. Pravdaže to neznamená, že mu budete všetko tolerovať. No pomôže vám to citlivejšie reagovať na nežiadúce správanie.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto