Pripravte svoje batoľa na príchod súrodenca

Batoľa a starší súrodenci ležia pri mame

Jedno dieťa už doma máte, takže určite viete, že s príchodom bábätka sa život rodiny kompletne obráti na ruby. Nie, nebude tomu inak ani pri druhom, treťom a každom ďalšom dieťati. Len vy budete vždy lepšie a lepšie pripravení.

Vaše staršie dieťa však príchod nového človeka zažíva prvýkrát. Pamätáte si, aké to bolo náročné pre vás? Pre dieťa to bude stokrát ťažšie. Prípravu preto v žiadnom prípade nepodceňujte. Výsledkom by mohli byť vážne narušené súrodenecké vzťahy i psychické problémy staršieho dieťaťa. Ako tomu predísť?

Začnite s prípravou včas

Dieťa by sa malo o vašom tehotenstve dozvedieť medzi prvými. V opačnom prípade hrozia dve veci: niekto vás predbehne a povie mu to skôr alebo bude s neistotou hľadieť na vaše rastúce bruško. Z tohto hľadiska sa ako najvhodnejší javí tretí, štvrtý mesiac tehotenstva.

Rozprávajte sa s dieťaťom

Pripravovať dieťa na súrodenca neznamená, že ho budete denne až do pôrodu zahŕňať množstvom podrobných informácií o tehotenstve, pôrode a dieťati. Pravdepodobne ho tým nielen otrávite ale aj poriadne vystrašíte. V prípade batoľaťa zvyčajne celkom stačí, ak mu bez zbytočných emócií vysvetlíte, že maminke rastie v brušku bábätko, ktoré bude jeho bračekom alebo sestričkou. Môžete tiež spomenúť, že o nového člena rodiny sa budete musieť všetci starať, pretože bude veľmi maličký. Deti sú individuálne a zaujímajú ich rôzne veci. Ak si nie ste istí, ktoré informácie máte ešte tomu svojmu poskytnúť, nechajte sa ním viesť. Dieťa sa bude pýtať na všetko, čo ho zaujíma. Každú otázku starostlivo vypočujte a zodpovedajte. V prípade, že dieťa o vaše tehotenstvo nejaví záujem, príliš ho tým nezaťažujte. Pri vhodnej príležitosti, napríklad, keď na ulici stretnete mamičku s bábätkom, mu to však môžete pripomenúť.

Využite názorné ukážky

Batoľa si z vášho rozprávania vytvorí len veľmi hmlistú predstavu o tom, čo sa deje a bude diať s vami a vašou rodinou. Deti v tomto veku, ako v podstate všetci, potrebujú veci vidieť. Nie nadarmo sa hovorí, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Ukazujte svojmu dieťaťu obrázky bábätiek, upozornite ho na novorodenca v televízii, na ulici, či v obchode. Výborným nápadom je aj návšteva známych, ktorí majú malé bábätko. Vaše dieťa ho tak bude môcť vidieť priamo „v akcii“. Rovnakú funkciu splní aj zapojenie dieťaťa do všetkých príprav. Ukazujte a vysvetľujte mu všetko, čo pre bábätko chystáte, roztomilé oblečenie, kočík, či postieľku. Okrem reálnejšej predstavy získa aj pocit, že je súčasťou všetkého, čo sa vo vašej rodine deje.

O nič ho nepripravte

Povedať dieťaťu, že sa musí odsťahovať z rodičovskej spálne, pretože tam pribudne malý súrodenec, je to najhoršie, čo môžete urobiť. Rovnako mu neberte kočík, postieľku ani hračky, pretože ich bude potrebovať bábätko. Vzbudíte tak vo svojom staršom dieťati pocit, že mladší súrodenec ho o niečo pripravil ešte skôr než sa narodil. Máte tak parádne našliapnuté na žiarlivosť. Nezabudnite, že to najdôležitejšie, o čo môžete dieťa pripraviť je vaša pozornosť. Nech už to je v súvislosti s tehotenstvom a príchodom dieťaťa na svet akokoľvek náročné, vždy si nájdite čas aj na svoje staršie dieťa.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *