Ako odstaviť batoľa?
Túto otázku sa pýta nejedna mamička. Keďže svoje deti milujeme, chceme, aby bolo pre nich odstavenie čo najmenej stresujúce. A keďže každé dieťa je iné, jednoznačný návod, ktorý zaberie u každého, neexistuje. No môžete sa držať aspoň niekoľkých zásad, ktoré vám pri odstavovaní pomôžu.
Nebojte sa o váš vzťah
Pre úspešné a čo najmenej stresujúce odstavenie je na prvom mieste dôležitá vaša psychická pohoda. Nech už ste sa pre odstavenie rozhodli zo zdravotných či iných príčin alebo jednoducho preto, že dieťatko na to dosiahlo vhodný vek, môžete byť pokojná. To, že ste dieťa dojčili až doteraz (a nezáleží na tom, ako dlho to bolo) znamená, že ste preň urobili to najlepšie.
Dojčenie vytvára dôležité citové väzby medzi matkou a dieťaťom už od narodenia. Nemusíte sa preto báť ani toho, že odstavenie naruší váš vzťah.
Zaujímavé je, že prvé kroky, ktoré k odstaveniu urobíme, vnímame ako pokroky v živote dieťatka. Odstavovanie totiž začína už po ukončení 6. mesiaca, kedy deti začínajú prechádzať na tuhú stravu. Ak sa na to pozriete z tohto uhla, aj úplné odstavenie je vlastne dôležitým bodom na ceste vášho batoľaťa k samostatnosti.
Ako začať s odstavovaním
Ako som už spomenula, s odstavovaním ste začali zavádzaním prvých príkrmov. Ak chcete zachovať čo najprirodzenejšiu postupnosť, pokračujte ďalej podobným spôsobom. Jednotlivé dojčenia nahradíte iným jedlom či nápojom. Samozrejme, že je potrebné zachovať dostatočný prísun mlieka.
Najvhodnejším mliekom je umelé mlieko. Až do ukončenia druhého roka života by ho malo batoľa vypiť 500 ml denne. Ak vaše dieťa umelé mlieko odmieta, pokúste sa nahradiť ho niečím iným. Napríklad dojčenskou mliečnou kašou, jogurtom, prípadne syrom, tvarohom a kyslomliečnymi výrobkami. Môžete tiež variť biele polievky s použitím smotany.
Dojčenia vynechávajte s 2 – 3 trojdňovými odstupmi. Ak je to potrebné, zachovajte aj dlhšie odstupy, aby si dieťa navyklo na nové stravovanie.
Ak to nejde, ako ste si predstavovali
Niektoré deti zvládnu odstavenie bez problémov. No niektoré majú problém s večerným alebo aj nočným dojčením. V takomto prípade postupujte individuálne. Namiesto večerného dojčenia mu dajte mlieko z fľašky. K tomu mu môžete prečítať rozprávku. Iné deti zaspia aj bez prsníka, ak im budete večer spievať. Iné namiesto prsníka upokojí hračka.
Dodržiavajte však iste jednu zásadu: Mlieko z fľaše by nemalo piť na mieste, kde ste ho zvyčajne dojčili. Vyberte iné miesto, kde sa dieťa cíti dobre. Ak sa dieťa napriek tomu dožaduje prsníka, v prvé dni ho neodmietajte veľmi radikálne. Postupne ho učte, že mu dáte napiť len trocha a namiesto toho sa spolu pomaznáte. Nakoniec mu neponúknite prsník vôbec. V tejto situácii je výborným riešením, ak ho môže večer namiesto vás aspoň niekoľko dní do postele uložiť otecko.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto