Cumlík a dojča – áno či nie?

Malé dieťatko s cumlíkom

Jedni ho milujú, iní nenávidia. Cumlík delí rodičov na dva tábory. Tí prví ho vnímajú ako strašidelného nepriateľa dojčenia a svojmu dieťaťu ho odmietajú ukázať aj vo výklade obchodu. Tí druhí sú v tomto smere benevolentnejší a ratolesti doprajú chvíle spokojného cumlikania. Ak pri svojom batoľati premýšľate, či cumlík áno alebo nie, pravdepodobne patríte do tej druhej skupiny.

Niekedy medzi prvým a tretím rokom života dieťaťa začne drvivá väčšina rodičov uvažovať, či nie je čas sa s cumlíkom rozlúčiť. Takéto lúčenie však vôbec nebýva ľahké. Kedy je ten správny čas a ako to urobiť?

Čas dať zbohom cumlíku

Mnohé deti sa samé rozhodnú, že svoj cumlík odložia. Sú už predsa veľké. Ak sa vám však zdá, že to vaše sa na také niečo ani zďaleka nechystá, začnete si lámať hlavu – odúčať alebo počkať?

Odborníci obyčajne hovoria o magických dvoch rokoch. Po tomto veku už môže pravidelné používanie cumlíka spôsobiť deformácie chrupu a poruchy výslovnosti. Niektorí dokonca posúvajú túto hranicu na koniec prvého roka.

Vo vzťahu k svojmu dieťaťu ste najväčším odborníkom vy. Skôr než sa rozhodnete začať s odúčaním, musíte si byť absolútne istí, že nadišiel ten správny čas. V opačnom prípade budete vy ten, kto nevydrží a plačúcemu dieťaťu strčí do úst upokojujúci prostriedok. Ak raz pristúpite k odúčaniu, tak len s odhodlaním vydržať do konca. Ľahké to nebude.

Malá rada: S odúčaním od cumlíka začínajte v pokojnom období. Nástup do jasličiek alebo škôlky, sťahovanie, choroba, prerezávanie posledných zúbkov alebo príchod nového súrodenca nie je vhodný čas na ďalšie zaťažovanie dieťaťa.

Ako sa rozlúčiť s cumlíkom

Existuje veľa „zaručených“ spôsobov, ako zorganizovať rozlúčku dieťaťa s kamarátom cumlíkom. Výber je iba na vás. Riaďte sa povahou svojho dieťaťa a vložte do odúčania magický príbeh, ktorý by ho mohol zaujať.

Mnohí rodičia cumlík s dieťaťom vyobchodujú. Využijú napríklad príležitosť Vianoc a presvedčia dieťa, že by malo nechať pod stromčekom cumlík na výmenu za darčeky. Funguje to obyčajne len do vyprchania eufórie z darčekov. Potom treba už len vydržať.

Ďalším spôsobom je hodiť cumlík rybičkám. Je to taká rituálna rozlúčka, pri ktorej už skutočne nie je cesty späť. Môže to však byť výborný spôsob ako odolať vlastnému pokušeniu vrátiť dieťaťu jeho cumlík. Chce ale veľký kus odvahy.

Nech sa už rozhodnete rozlúčkový deň zorganizovať akokoľvek, nezabúdajte, že obdobie odúčania od cumlíka je pre vaše dieťa mimoriadne náročné. Venujte mu preto veľa času a pozornosti. Hrajte sa spolu, maznajte sa, rozprávajte. Buďte mu oporou. Vo vašej prítomnosti zvládne všetko ľahšie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *