Keď sa rozbehne do sveta

Každý rodič pozná radosť z prvého kroku svojho dieťaťa. Dlho sme ho čakali a tešili sa naň. Aj pre dieťa je to zmena. Už sa nepotrebuje zviesť na štyri, aby sa niekam dostalo. Má oveľa lepší rozhľad. A tá rýchlosť! Rodič však zároveň stojí pred novou výzvou: Ustrážiť dieťa, aby zostalo pri objavovaní sveta v bezpečí. Je totiž také zvedavé, že siahne doslova po všetkom.

Všetky veci na vyššie poličky

Už ste to raz robili. Vtedy, keď sa naučilo liezť. Potom možno ešte raz, keď sa po prvý krát postavilo. No treba to spraviť znovu. Pretože vaše dieťa bude každý deň robiť pokroky. Pri odkladaní nebezpečných predmetov myslite na to, že to čo vaše dieťa nedokázalo urobiť dnes, hravo urobí už zajtra. Možno o hodinu po prvý krát vylezie na gauč alebo stoličku a vezme niečo z poličky, ktorá bola doteraz mimo jeho dosahu.

Všetky nebezpečné veci musia putovať čo najvyššie. Špeciálne lieky, zápalky, sviečky, sladkosti (zvlášť tvrdé cukríky), dekorácie a rámiky na fotografie, ktoré sa dajú rozbiť a drobné predmety. Televízor je potrebné upevniť, aby ho dieťa na seba nestiahlo.

Okná a dvere

Je dôležité, aby ste si zvykli zamykať vchodové dvere. Siahnuť na kľučku a otvoriť si nie je ťažké.  Žiadnom prípade nenechávajte dieťa osamote v miestnosti s otvoreným oknom. Keď vetráte v inej miestnosti, majte ho pod dohľadom.

Kuchyňa a kúpeľňa

Najnebezpečnejšie miesta pre batoľa, ktoré sa naučilo chodiť, sú kuchyňa a kúpeľňa. Keď varíte, dávajte pozor, aby dieťa nedosiahlo na hrniec a nestiahlo ho na seba. Je dobré, aby rúčka neprečnievala tak, že ju je vidieť z jeho perspektívy. Naučte ho, že rúra páli a nesmie sa jej dotýkať. Aby ste ukojili jeho prirodzenú zvedavosť, dajte mu hrniec a varechu, aby si varenie vyskúšalo s bezpečným náradím.

Zásuvky a dvierka na skrinkách vybavte detským zámkom. Rovnako aj umývačku riadu. Mikrovlnnú rúru umiestnite mimo dosahu. Na linku odkladajte iba riad, ktorým si dieťa nemôže ublížiť.

Možno je to ťažké uveriť, ale niektoré deti neodolajú vôni pracieho prášku alebo mydla a ochutnajú ho. V kúpeľni preto dieťa nesmie byť samé. Pre istotu sa nespoliehajte na to, že ho ustrážite. Prášok na pranie a čistiace prostriedky odložte do bezpečnej výšky.

Elektrina a spotrebiče

Dieťa chce objaviť všetko. Zaujímajú ho aj tie malé dierky a pekný kolíček medzi nimi, ktoré sú v každej miestnosti. Používajte ochranu elektrických zásuviek. Elektrické spotrebiče nenechávajte v dosahu.

Ohrádka

V tomto období musíte mať dieťa stále na očiach. Je to jediný spoľahlivý prostriedok na predchádzanie úrazom. Občas sa ale potrebujete osprchovať, alebo si už jednoducho na chvíľu sadnúť. Vtedy pokojne používajte ohrádku. Nie je to prežitok starých mám, ale pomoc pre matku. Hračky v nej obmieňajte, aby sa dieťa nenudilo.

Ide sa von

Na prechádzke alebo na ihrisku sa nedá upratať, aby dieťa bolo v bezpečí. Budete musieť jednoducho všade ísť s ním. Aj na návšteve u priateľov, zvlášť ak nemajú malé deti, potrebujete zbystriť pozornosť. Popredu sa pripravte na to, že si veľmi neposedíte, pretože budete neustále zasahovať a brať mu veci z rúk. Vezmite si so sebou nejakú hračku, s ktorou sa dieťa dlhšie nehralo. Možno ho tým na chvíľu zabavíte a vypijete si aspoň kávu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *