Varíme pre batoľa – zloženie jedálnička

Strava batoľaťa je oveľa pestrejšia ako tomu bolo do konca prvého roku života. No zároveň by nemalo zrazu jesť všetko. Zavádzanie nových pokrmov by aj v tomto veku malo mať svoje pravidlá.

Do stravy batoľaťa patrí mlieko

Batoľa by malo stále dostávať dostatok mlieka. A to približne 500 ml. Ak nemôžete dojčiť a vaše dieťa odmieta umelú mliečnu výživu, príjem mlieka môžete nahradiť kyslomliečnymi výrobkami, syrom, tvarohom a podobne. Myslite tiež na to, že dieťa v tomto veku potrebuje aj mliečny tuk. Nízkotučné mliečne produkty nie sú veľmi vhodné. Napríklad syr pre batoľa by mal obsahovať minimálne 25 % tuku, najlepšie až 45 %.

Dostatok obilnín

Z obilnín sú vhodné ovsené vločky, celozrnný chlieb aj pečivo a celozrnné cestoviny. Môžete podávať tiež výrobky z bielej múky, no v menšom množstve. V celozrnnej múke je zachovaných viac minerálov a vitamínov. Okrem toho obsahuje množstvo vlákniny pre lepšie trávenie.

Zemiaky a ryža

Zemiaky sú zdrojom vitamínu C a škrobov. Aj ryža, zvlášť ryža natural, obsahuje množstvo živín. Sú to komplexné sacharidy, vitamíny skupiny B a minerály.

Ovocie a zelenina

Batoľa by malo jesť čerstvé ovocie alebo zeleninu 5 x denne. To znamená, že by mali byť súčasťou každého jedla. Je to pre množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Čerstvé ovocie a zelenina okrem toho podporujú trávenie.

Mäso a vajcia

Z mäsa je vhodná hydina, ryby, králik, hovädzie a v obmedzenom množstve chudé bravčové. Môžete podávať aj šunku. A to hydinovú aj bravčovú. Mäso je v jedálničku batoľaťa dôležité pre vysoký podiel živočíšnych bielkovín, ktoré sú potrebné pre zdravý rast. Okrem toho obsahuje minerálne látky ako napríklad železo. Nezabúdajte na vajcia. Sú dôležité pre obsah bielkovín, vitamínu B12 a selénu.

Strukoviny

V strave batoľaťa by iste nemali chýbať strukoviny. Sú zdrojom rastlinných bielkovín, škrobu, esenciálnych mastných kyselín a vlákniny. Okrem toho sú v nich bohato zastúpené vitamíny a minerálne látky.

Čo do jedálnička batoľaťa nepatrí

Batoľa by nemalo konzumovať vyprážané jedlá, chipsy, hranolky a pizzu. Vynechať by ste mali aj párky, paštéty, salámy, slaninu, maslové zákusky a podobne. A iste tiež čokoládu a oriešky. Je tiež stále potrebné menej soliť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *