Príznaky, ktorým vždy musíte venovať pozornosť

Pri niektorých príznakoch choroby, ako sú napríklad nádcha a kašeľ bez teploty, bolesť a nepokoj batoľaťa z rastu nových zúbkov, netreba hneď bežať k doktorovi. Ako rodič sa rýchlo naučíte vyriešiť ich aj bez odbornej pomoci. Ale sú príznaky, ktoré by mal posúdiť lekár.

Vysoká horúčka

O horúčke hovoríme, keď telesná teplota vystúpi nad 38° Celzia. Pediater okrem horúčky posúdi aj ostatné faktory, aby zistil, aké ochorenie ju spôsobilo. Môže ísť o vírusové, ale aj bakteriálne ochorenie.

Ak je horúčka znakom, že telo bojuje s bakteriálnou infekciou, predpíše dieťaťu antibiotiká. Ak pôjde o vírus, odporučí mu okrem pokoja na lôžku a dostatku tekutín aj lieky na jednotlivé symptómy (zapálené hrdlo, nádcha, črevné alebo žalúdočné problémy). Pri teplote nad 38° mu odporučí podávať aj lieky proti horúčke. Ak hneď nezaberajú, ochlaďte dieťa studenými obkladmi – prikladajte ich na predlaktie, prípadne aj na lýtka. Ak ani teraz teplota neklesne, kontaktujte vášho lekára.

Kašeľ, nádcha a pískavý zvuk pri dýchaní

Kašeľ a nádcha, ktoré nesprevádza zvýšená teplota, sú zväčša iba príznakom nachladnutia. Soplík by mal byť číry. Ak je však kašeľ suchý a dusivý alebo naopak vlhký a pri dýchaní počujete pískavý zvuk, je čas navštíviť doktora.

K pediatrovi tiež treba ísť, ak soplík zmení svoj vzhľad – je hustejší a farbu má žltú alebo zelenú. Túto zmenu zväčša sprevádza aj horúčka, pretože pôjde pravdepodobne o bakteriálnu infekciu.

S návštevou doktora tiež neváhajte, ak dieťa vykašliava hustý hlien, ťažko dýcha, pri kašli a dýchaní cíti bolesť, alebo ak mierny kašeľ trvá viac než tri týždne.

Bolesť brucha

Ak sa u vášho dieťaťa opakovane objavuje bolesť brucha, iste navštívte lekára. Aj mierne bolesti môžu byť príznakom zdravotného problému.

V prípade, ak bolesť príde náhle, sprevádza ju zvracanie a hnačka stolici objavila krv alebo hlieny, ak sú bolesti kŕčovité, stupňujú sa a stolica ani vetry neodchádzajú, urýchlene kontaktujte doktora.

Výsyp

Ak má dieťa alergickú reakciu na jedlo vo forme žihľavky, spoznáte ju tak, že po čase ustúpi. Iste by ste o tom mali informovať vášho pediatra, ale nemusíte ho kontaktovať ihneď. Opačný prípad nastane, ak vyrážka neustúpi.

Častou infekciou i malých detí sú napríklad ovčie kiahne. Začínajú malátnosťou a zvýšenou teplotou, ktoré často sprevádzajú aj príznaky typické pre prechladnutie. Postupne sa dieťaťu na koži začínajú tvoriť červené fľaky vo veľkosti šošovice, uprostred ktorých sa vyvíja pupenec. Ten sa neskôr zmení na vodnatý. Pred návštevou doktora mu vopred zavolajte, pretože ide o vysoko infekčné ochorenie a bude chcieť dieťa vyšetriť v izolovanej miestnosti.

Ďalšou chorobou, ktorú sprevádzajú vyrážky, je napríklad šarlach. Je o bakteriálna infekcia, ktorú spôsobuje streptokok. Počiatočné príznaky sú podobné ako pri angíne – zvýšená teplota a bolesti hrdla. Na druhý deň sa objaví drobná vyrážka v podbruší a na vnútornej strane stehien.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *