Prechladnutie, nevoľnosť alebo alergia?

Prejavy alergií bývajú mnoho krát nenápadné. Maskujú sa za symptómy bežných detských chorôb. Práve preto sa dajú ľahko prehliadnuť. Ak má vaše dieťa často soplík alebo ho trápia tráviace problémy či vyrážka, je dobré poradiť sa s lekárom.

Čo je to alergia?

Alergia je prehnaná odpoveď imunitného systému. Rozdiel je v tom, že pri bežnej chorobe imunitný systém reaguje na vírus alebo baktériu. Pri alergii reaguje na bežné látky. Najčastejšie sú to pele, prach, plesne a niektoré potraviny.

Respiračné alergie

Rozoznať či sa jedná o alergiu, nie je vždy ľahké, pretože jednotlivé symptómy sa na seba podobajú. Existujú však isté rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť:

  1. Pri prechladnutí, viróze alebo bakteriálnej infekcii má dieťa zväčša zvýšenú teplotu. Problémy vymiznú do sedem až desať dní. Pri alergii dieťa teplotu nemá. Výtok z nosa pretrváva dlhšie. Je číry alebo sfarbený do biela.
  2. Aj kašeľ pri bežnom ochorení a alergii má iný priebeh. Alergický kašeľ má podobne ako alergická nádcha dlhodobý priebeh. Býva suchý a dráždivý.
  3. Oči sa začervenajú rovnako pri alergickej reakcii ako aj pri bežnej nádche. Pomôcť vám  môže to, že alergické deti si šúchajú oči oveľa častejšie, pretože ich svrbia, alebo ich majú podráždené. Môžu sa vyskytnúť aj tmavé kruhy pod očami.
  4. Pri bežných chorobách sa symptómy vyskytujú hlavne na jeseň a v zime, alergia je celoročný problém.
  5. Aj pri tomto druhu alergií sa môžu vyskytnúť tráviace problémy spôsobené prehltnutím prachu, peľov alebo iných alergénov.

Príznaky alergií na potraviny

Najčastejšie symptómy potravinových alergií sú častá nevoľnosť, bolesti brucha, kožná vyrážka alebo ekzém. Objavia sa behom niekoľkých hodín po požití alergénu.

Vyrážky

Malé deti do dvoch až troch rokov mávajú často podráždenú pokožku. Môže to byť od potu, častého kúpania alebo sa jedná o plienkovú dermatitídu. Už v tomto veku sa však môže objaviť aj alergická vyrážka. Najčastejšie ide o atopický ekzém, vyrážky na hrudníku, ramenách a nohách. Koža je suchá a svrbí. Dieťa sa škriabe.

Bolesti brucha

Nevoľnosť, nechutenstvo, hnačku alebo bolesť brucha môžu spôsobiť aj vírusy. Tak ako pri respiračných ochoreniach, aj tu platí, že by mali odznieť behom niekoľkých dní. Ak máme podozrenie na potravinovú alergiu, pozornosť treba venovať opakovaným symptómom, ktoré pretrvávajú dlhšie.

Iné symptómy

Potravinové alergie často sprevádzajú aj problémy so spánkom alebo podráždenosť.

Kontaktná alergia

Nezabudnime ani na kontaktnú alergiu. Môže to byť reakcia na mydlo, prací prášok alebo rastlinu. Prejavom je vyrážka, ktorá veľmi svrbí, niekedy môže postihnuté miesto mierne opuchnúť.

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí alergiami, neváhajte a poraďte sa s vaším lekárom.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *