Zaujímavé fakty o období vzdoru

Obdobie vzdoru dá zabrať nejednej mame. Veď pozerať na dieťa, ako leží na podlahe, kričí a kope nohami, nie je ľahké. Aj keď je tomu možno ťažké uveriť, je to jedno z dôležitých období v živote vášho potomka.

Obdobie vzdoru začína vo veku okolo 21 – 23 mesiacov a trvá do štyroch rokov. Dieťa si v tomto veku buduje svoju osobnosť. Svojím častým „nie“ si samo pred sebou potvrdzuje nezávislosť. Keďže ešte nerozumie mnohým pravidlám a obmedzeniam, reaguje na ne hnevom. A práve takto dochádza k záchvatom hnevu.

Čo ste možno nevedeli

  • Pre emocionálny vývoj dieťaťa je lepšie, ak svoj hnev namieri smerom von, ako by ho malo uzavrieť vo vnútri. Možno ste si už všimli, že po takomto výbuchu je dieťa pokojnejšie a má lepšiu náladu. A vďaka uvoľnenému napätiu aj lepšie spí.
  • Niekedy sa vám nechce povedať mu „nie“ pretože nechcete čeliť návalu jeho emócií. Aj keď má vaše dieťa záchvat hnevu potom, ako ste mu niečo nedovolili, bolo to preň prospešné. Vaše „nie“ ho učí, kde sú hranice medzi tým, čo je a čo už nie je dovolené. Avšak môžete mu dať jasne najavo svoju lásku, prijatie a hranice zároveň.
  • Asi vás to prekvapí, ale záchvat hnevu, aj keď to tak vôbec nevyzerá, je vlastne kompliment. Dieťa sa pri vás cíti natoľko bezpečne, že dá priechod všetkým svojim emóciám.
  • Ak má vaše dieťa záchvat hnevu doma, je tu oveľa menšia pravdepodobnosť, že ho bude mať na verejnosti. Je to preto, že sa doma cíti bezpečnejšie. Ale ak sa doma za každých okolností snažíte jeho výbuchom predchádzať a nedovolíte mu byť nespokojné, city sa v ňom nahromadia. Potom je už len otázka času, keď vybuchnú.

Čo robiť?

Iste ste si už všimli, že vo chvíli, keď má vaše dieťa záchvat hnevu, nedá sa mu vyhovieť. Budete sa musieť naučiť niekoľko vecí:

  • Väčšinu detí počas prebiehajúceho záchvatu hnevu neutíšia žiadne slová. Vaše pravdepodobne nebude výnimkou. Nesnažte sa ho teda upokojiť dohováraním.
  • Záchvatom hnevu sa dá predchádzať. Pokúste sa hlavne nesľubovať niečo, ak si nie ste istá, že to splníte. Večer alebo pred obedom, keď je dieťa unavené, nezačínajte hru alebo aktivitu, ktorú nestihnete dokončiť, kým pôjde spať.
  • Naučte sa rozoznať prvé prejavy hnevu. Keď ich spozorujete, pokúste sa dieťa zaujať niečím, čo odpúta jeho pozornosť.
  • Nereagujte krikom. Aj keď to bude ťažké.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *