Čo robiť, keď vaše dieťa bolí brucho

Bolesť brucha môže mať mnoho príčin. Môže bolieť v dôsledku zvýšenej plynatosti a zápchy, keď sa dieťa príliš naje alebo naopak, keď je hladné. Ďalšou častou príčinou u detí sú brušné virózy. Niektoré problémy sú len prechodné, s inými je potrebné zájsť k lekárovi.

Zápcha

Zápcha je veľmi častým dôvodom bolesti brucha u detí. Ak dieťa trpí zápchou, je potrebné upraviť mu stravu. Podávajte mu viac tekutín a do jedálnička zaraďte potraviny s vyšším obsahom vlákniny. Sú to hlavne ovsené vločky, brokolica, cuketa, kukurica a celozrnné výrobky. Z ovocia sú to maliny, hrušky, broskyne a jablká. Veľmi dobre pomáhajú ovocné šťavy — zvlášť slivková, jablková a broskyňová.

Ak sa jedná o dlhodobejší problém, navštívte pediatra. Ak zápchu sprevádzajú bolesti, prípadne občasné vracanie, návštevu u doktora iste neodkladajte. Lekár dieťa vyšetrí, aby vylúčil iné choroby, ktoré môžu zápchu spôsobovať. Môžu to byť hlavne alergie alebo intolerancie niektorej potraviny, prípadne iné poruchy trávenia.

Zvýšená plynatosť

Dieťa sa sťažuje na nepríjemný tlak, nadúvanie, niekedy až bolesť. Plynatosť najčastejšie sprevádza zápchu. Je spôsobená nahromadením plynov v tráviacej sústave.

Je preto hlavne potrebné upraviť stravu. Dbajte na to, aby ste dieťaťu nedávali potraviny, ktoré nadúvajú. Iste vylúčte strukoviny a karfiol. Dbajte tiež na to, aby dieťa pokrm riadne požulo. Žutím sa uvoľňujú enzýmy, ktoré sú dôležité pre správny proces trávenia.

Ak sa tento problém opakuje, iste ho spomeňte vášmu lekárovi. Plynatosť môže sprevádzaj aj iné ochorenia, ktoré je potrebné vylúčiť.

Brušné virózy u detí

Pôvodcami brušných viróz sú vírusy, ktoré sa šíria vzduchom. Preto sa im dá vyhnúť len veľmi ťažko. Ich príznakmi sú nevoľnosť a bolesť v bruchu, zvracanie a hnačka. Stolica je riedka až vodnatá a zapácha. Ochorenie často sprevádza aj celková slabosť, horúčka a bolesti svalov a kĺbov. U malých detí je potrebné navštíviť pediatra, ktorý dieťa vyšetrí a naordinuje mu vhodnú liečbu.

Okrem toho nezabudnite dbať na pitný režim dieťatka. Dôležité je, aby pilo v malých dávkach. Podráždený žalúdok totiž často nedokáže prijať naraz väčšie množstvo tekutiny. Pripravte mu prevarenú dojčenskú vodu alebo minerálku, nesladený čaj a vychladený ryžový odvar (50g ryže uvaríme v 1l vody a precedíme).

Potraviny podávajte až keď symptómy ustúpia.

Parazity

Čatou príčinou bolestí brucha u malých detí sú aj parazity. Príznakmi sú celková mrzutosť, bolesti brucha, nechutenstvo a svrbenie konečníka. S týmito problémami je potrebné navštíviť lekára, ktorý dá vyšetriť stolicu dieťaťa na prítomnosť parazitov.

Kedy urýchlene navštíviť lekára

Ak má vaše dieťa nasledujúce príznaky, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc:

  • ak sa bolesť objavila náhle, je prudká a dieťa má horúčku,
  • ak sa v stolici objavila krv alebo hlieny,
  • ak sú bolesti kŕčovité, stupňujú sa a stolica ani vetry neodchádzajú.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 8 Priemer: 3.6]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *