Rozplače sa vaše dieťa len čo zbadá injekčnú striekačku?

Strach z lekárov a zvlášť injekčnej striekačky vrcholí vo veku batoľaťa. U niektorých detí pretrvá až do dospelého veku. Čo robiť, aby ste svojim deťom pomohli návštevu lekára zvládnuť?

Príčiny strachu z lekárov

Strach z lekára u detí môže mať viacero príčin. Pobyt v neznámom prostredí plnom neznámych tvárí je pre niektoré deti stresujúci. Strach môže vyplývať aj zo zlej predchádzajúcej skúsenosti a samozrejme zo spomienok na bolesť sprevádzajúcu očkovanie či odber krvi. Dieťa sa pod vplyvom týchto skúseností začne návštevy pediatra obávať.

Dôležitá je vaša pomoc

Ak chcete batoľa upokojiť, dôležité je, aby ste boli pravdivá. Pokiaľ ho čaká očkovanie a ono sa bojí práve toho, nemá význam povedať mu, že to nebude bolieť. Oveľa lepšie je povedať, že to bude bolieť len malú chvíľočku. Ubezpečte ho tiež, že budete stále s ním. Keď sa dieťa bojí, vaša blízkosť mu pomôže prekonať strach.

O návšteve lekára nehovorte s veľkým predstihom. Strach sa tak môže v dieťati stupňovať. Stačí, ak mu o vyšetrení poviete po ceste tam.

Dôležité je tiež, aby ste zachovali pokoj. Ak sa aj vy budete báť, ako to celé zvládnete, dieťa to vycíti. Vycíti aj váš stres či netrpezlivosť. Pokúste sa pôsobiť vyrovnane a sebaisto, aby ste mu boli oporou. Ak bude dieťa plakať tak nahlas, že bude problém rozprávať sa ďalej s doktorkou, správajte sa k nemu naďalej s pochopením a objímajte ho.

Učte ho pozitívnym zážitkom

Žiaľ, slovné upokojovanie často nezaberá. Môžete však využiť prirodzenú túžbu batoľaťa objavovať nové veci. Kúpte mu lekársky kufrík a zahrajte sa na doktorov. Za pacientov môžu poslúžiť bábiky, no na zbavenie sa strachu z doktorov je prospešnejšie, ak sa stanete pacientom vy sama. A neskôr sa zahrajte, že pacientom je vaše dieťa. Tieto príjemné zážitky mu pomôžu lepšie prekonať strach pri ďalšej návšteve lekára.

Nezabralo to, čo teraz?

Na návštevu lekára môžete vziať obľúbeného plyšového maznáčika alebo hračku. Pri očkovaní mu ho dovoľte podržať. Zvážte aj malú odmenu. Stačí napríklad nová maľovanka, magnetka či nálepka. Alebo, ak je to vhodné, vymyslite za odmenu nejakú špeciálnu aktivitu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *