Podporte v deťoch to, čo ich baví

Každý človek je jedinečná osobnosť. Platí to v každom veku. Možno ste si už všimli, že aj vaše batoľa prejavuje o niektoré veci väčší záujem než o iné. A niektoré ho nebavia vôbec. V tom, čo ho baví, ho môžete ľahko podporiť. Ako na to?

Neustále sa učí

Batoľa sa každý deň naučí niečo nové. A nie je to len poslúchanie vašich pokynov. Respektíve, zväčša to nie je perfektné poslúchanie :). Výchova sa však nemá týkať len disciplíny. Jej súčasťou je aj pomôcť mu objaviť a rozvíjať to, čo ho baví. Aj keď nemôžete očakávať, že keď si vaša dvojročná dcéra rada kreslí, bude z nej známa umelkyňa alebo ak váš syn rozoberie každú hračku, aby sa pozrel, čo je vo vnútri, bude z neho inžinier, je dobré ich záujmy podporiť už v tomto veku.

Zahrajte sa spolu

Dieťa sa učí hravou formou. Ak ho chcete podporiť v objavovaní a rozvíjaní svojho talentu, iste si vopred nepripravujte žiadny fixný plán činností. Venujte mu čas a povzbuďte ho, no netlačte. Nie je to dobré teraz ani v neskoršom veku.

Dovoľte mu rozhodovať

V oblastiach, o ktoré javí najväčší záujem, mu dajte možnosť rozhodovania. Ak si váš syn rád kope loptu, dovoľte mu vybrať, ktorú dnes vezme von. Ak si najradšej niečo stavia zo stavebníc, nech sám povie, čo si spolu postavíte.

Dôležitý je proces, nie výsledok

My rodičia máme sklony deti neustále naprávať. Ak však v batoľati chcete podporiť jeho prirodzený talent, mali by ste pamätať na to, že výsledok vôbec nie je dôležitý. Dôležitý je proces. Ak stojí stavba z legových kociek nakrivo a hrozí, že sa rozpadne, vôbec to nevadí. Hlavné je, že ju vaše dieťa postavilo samé. Usmerňujte ho len do tej miery, do akej to naozaj potrebuje. Okrem samostatnosti ho týmto prístupom učíte ešte jednu dôležitú vec. A tou je fakt, že to dokáže urobiť aj samo. Nezabudnite ho na záver pochváliť.

Poskytnite mu nové možnosti

Batoľa nepozná všetko. Je dobré, ak mu vy sami ponúknete aj iné možnosti zábavy. Niektoré deti sú veľmi všestranné. Môže ich zaujímať viacero činností. Preto je pre ich vývoj prospešné, ak majú možnosť vyskúšať viac vecí. Pravdaže s ohľadom na vek. Ďalšie možnosti budú objavovať v predškolskom a školskom veku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *