Poznávame farby

Batoľa už vo veku okolo 18 mesiacov rozoznáva farby a tvary. Pomenovať ich bude vedieť vo veku 3 rokov. Máme pre vás niekoľko nápadov, ako mu v tom pomôcť.

Všetko sa naučí hrou

Pri učení farieb je tak ako aj pri iných veciach, ktoré ho budete chcieť naučiť, dôležité, aby bolo súčasťou hry. Alebo tiež každodenných činností.

Pri hre môžete na učenie farieb využiť napríklad farebné kocky, stavebnice a rôzne vkladačky. Niektoré deti tiež fascinujú pestrofarebné dotykové knižky. Vhodné je aj kreslenie, hra s plastelínou alebo maľovanie prstovými farbami. Pri všetkých týchto činnostiach sa deti môžu konkrétnej farby aj dotknúť. Naučia sa tak viac, ako keď ju vnímajú len zrakom. Pri hre pomenúvajte farby, aby si ich batoľa mohlo zapamätať.

Farebné parkovisko, ohrada pre zvieratká alebo domček

Pre chlapcov môžete ohraničiť parkoviská pre autíčka. Vyberte niekoľko kociek vždy jednej farby a vytvorte z nich parkovisko. Potom mu pomôžete zaparkovať autíčko na červené parkovisko. Iné autíčko zaparkujete na žlté. A ďalšie môže zaparkovať na zelenom parkovisku. Pri výbere správnej farby mu pomáhajte. Ak však zaparkuje autíčko nesprávne, neopravujte ho. Lepšie je povedať: „Ty si ho chcel dať radšej na žlté parkovisko? Tak bude bývať na žltom.“

Pre dievčatá môžete podobným spôsobom ohraničiť ohradu pre zvieratká alebo, ak máte dosť kociek jednej farby, postaviť aj domček. Potom bude mať každá bábika domček inej farby. A koníky budete môcť dať napríklad do modrej ohrady. Kravičky do zelenej a podobne.

Učí sa aj pri jedle

Upozornite ho na farby jedla na tanieri. Ryža je biela. A šalát zelený. Môžete ho zapojiť aj do prípravy jedla. Do polievky očistíte červenú mrkvu. A nakrájate mu zelené jabĺčko. Vhodné sú aj farebné detské taniere či príbory. Pred jedlom dovoľte dieťaťu vybrať farbu lyžičky, s ktorou dnes bude jesť.

Obliekanie

Výber oblečenia je ďalším spôsobom prirodzeného učenia farieb. Obuť si môže modré tenisky. A oblečie si červené tričko a hnedé kraťasky. Sústreďte sa však pri tom len na základné farby. Bledšie či tmavšie odtiene sa dieťa naučí rozoznávať neskôr.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky:, , ,

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *