Baby plávanie – určite áno

Šťastné dieťatko pláva vo vode

Z plodovej vody „priamo“ do bazéna. Baby plávanie je obľúbenou aktivitou moderných mamičiek a ich detí. Detské kluby, aquakluby a centrá baby plávania zažívajú svoj rozmach a účasť na lekciách pre malých plavcov láme rekordy. Uvažujete aj vy, že začnete so svojím dieťaťom navštevovať hodiny baby plávania, ale neviete, kedy začať a čo od tejto aktivity očakávať?

Kedy je vhodný čas?

Baby plávanie je určené pre deti od štyroch – piatich mesiacov obyčajne do piatich rokov. Niektoré kluby ponúkajú aj individuálne lekcie plávania v špeciálnej vaničke pre novorodencov a dojčatá do päť mesiacov. S baby plávaním môžete začať prakticky kedykoľvek, ale platí, že čím je dieťa mladšie, tým lepšie. Staršie deti si na vodu zvykajú pomalšie, majú strach sa ponoriť alebo ľahnúť si na chrbátik.

Je plávanie skutočným plávaním?

Dieťatko do piatich rokov nie je schopné samostatne zvládnuť štýl plávania. Pláva s rodičom, ktorý ho v podstate vo vode drží. Ak si ale myslíte, že bábätká sa vo vode len tak čvachtajú, ste na omyle. Špeciálne techniky a polohy zabezpečia, že dieťatko musí zapojiť rôzne skupiny svalov a tak s rodičom spolupracovať.

V čom je baby plávanie užitočné pre dieťa?

Okrem toho, že vaše batoľa sa s vodou zoznámi a odbúra sa tak zbytočný strach, plávanie mu prinesie množstvo ďalších výhod. Ako sme už spomínali, detičky nie sú vo vode pasívne. Posilňujú rôzne svalové skupiny, čo napomáha rozvoju motoriky. Špeciálne uvoľňovacie cvičenia zas pomáhajú odbúrať nadmerné svalové napätie. Môžu byť veľmi užitočné pre hypertonické alebo predčasne narodené deti. Batoľatá sa tiež naučia vo vode orientovať, ponárať sa na signál a získajú zdravý rešpekt. Baby plávanie je užitočné i z hľadiska sociálneho rozvoja. Dieťa sa ocitá v spoločnosti rovesníkov a v úzkom kontakte s rodičom si buduje dôveru a blízky citový vzťah.

V čom je baby plávanie užitočné pre rodiča?

Predovšetkým mamičky na materskej a rodičovskej dovolenke iste ocenia príležitosť sociálneho kontaktu. Stretnú sa s inými mamičkami a pri spoločných aktivitách majú príležitosť vymeniť si skúsenosti. Baby plávanie je tiež výborným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným a popri úžasnom čase strávenom so svojím dieťaťom sa po pôrode dostávať späť do formy. Dieťatko môžu na plávanie samozrejme sprevádzať i oteckovia. Je to výborná príležitosť na ich zblíženie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *