Poďme spolu do klubu

Niektoré ženy sa po viacerých rokoch na materskej začínajú sťažovať na izoláciu, iné na nudu. A to hlavne v zimných mesiacoch, keď väčšinu času strávia v byte osamote s dieťaťom. Ale nemusí to tak zostať. Riešením môže byť návšteva klubu pre matky s deťmi.

Vo väčších mestách nájdete viacero Materských klubov alebo centier. Ich zameraním je poskytnúť deťom a matkám priestor na príjemne strávený čas. Deti sa tu hrajú, často pre ne býva pripravený program. Mamičky sa zatiaľ porozprávajú, navzájom si poradia a niekde pre ne organizujú prednášky na zaujímavé témy. Takéto kluby postupne vznikli aj v menších mestách a obciach. Prečo? Pretože chodiť do klubu je naozaj „super“.

Po prvý krát v kolektíve

Dieťa sa na takomto mieste cíti zvyčajne veľmi dobre a poriadne sa vyhrá. Má k dispozícii hračky, v niektorých kluboch aj nafukovací bazén s loptičkami alebo mini šmykľavku. A venujú sa aj jednoduchým kolektívnym aktivitám. Sú to väčšinou riekanky alebo známe piesne ako „Kolo, kolo mlynské“ a nenáročné spoločné cvičenie. Mamy vítajú aj mnohé tvorivé nápady. Deti sa hrajú hry na rozvoj slovnej zásoby a zručností. Domov sa vracajú spokojné a unavené. Po takomto dopoludní vám vaše batoľa iste bude dobre spať.

Pre dieťa to má aj iné prínosy — po prvý krát sa ocitne v kolektíve rovesníkov. A často dokonca bez mamy. Pripraví ho to na nástup do škôlky.

A čo mamy?

Matky vítajú možnosť vyrozprávať sa o každodenných starostiach a radostiach. Nájdu tu nové vzťahy. Mnohé materské centrá pre ne organizujú prednášky na témy týkajúce sa dojčenia, výchovy a materstva, ale aj prípravy na návrat do pracovného procesu. Mamy si tu môžu dokonca zacvičiť.

Ale u nás nič také nie je…

Väčšinu materských centier založili matky, ktoré sa chceli spolu stretávať. Na začiatok vám postačí byť u niektorej z mamičiek doma. Postupne vám však bude pravdepodobne byt malý a začnete sa rozhliadať po niečom väčšom.

Teraz budete potrebovať hlavne chuť, množstvo energie, sponzorov a priestory. Zaregistrujte sa ako občianske združenie a s potrebou priestorov sa obráťte na samosprávne orgány. Ak všetko dobre pôjde, vami založené materské centrum pretrvá aj po vašom návrate do práce a zázemie v ňom nájdu ešte mnohé ženy.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *