Dokedy dojčiť?

Podľa pediatrov je dôležité, aby dieťa bolo prvých šesť mesiacov plne dojčené. Od pol roka je potrebné postupne zavádzať príkrmy a popri tom pokračovať v dojčení až do jedného roka. Ale čo potom? Tu sa už názory lekárov rozchádzajú. Ak zvažujete dokedy budete svoje dieťatko dojčiť, možno vám pomôže krátky prehľad o prínosoch a možných nevýhodách predĺženého dojčenia, ktorý nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Prínosy dojčenia po prvom roku pre dieťa

  1. Aj keď už dieťa prijíma tuhú stravu, materské mlieko mu dodáva bielkoviny a tuky, vápnik, železo, vitamín A a ďalšie dôležité vitamíny a minerály.
  2. Naďalej priaznivo ovplyvňuje imunitný systém. Aj po prvom roku veku dieťaťa má materské mlieko vplyv na jeho obranyschopnosť. Dlhšie dojčené deti sú menej náchylné na infekcie dýchacích ciest a uší, astmy, alergií, vírusových ochorení a cukrovky.
  3. Vplýva na vývin dieťaťa. Aj po prvom roku má dojčenie priaznivý vplyv na psychický vývin batoľaťa, na rozvoj jeho mozgovej činnosti a upokojuje ho.

Prínosy pre matku

  1. Mnohé mamy, ktoré pokračovali v dojčení aj po prvom roku, sa zhodujú v tom, že dojčenie im aj naďalej prinášalo uspokojenie. Bola to chvíľa, ktorá patril iba im a dieťatku.
  2. Dojčenie znižuje riziko rakoviny prsníka a ženských orgánov.
  3. Predĺžené dojčenie poskytuje matke čas, keď si môže sadnúť a vydýchnuť si od každodenného zhonu a upokojiť sa.

Prekážky a nevýhody

  1. Mnohé mamy sa obávajú, že ak budú dieťa dojčiť aj po prvom roku, ovplyvnia tak rozvoj jeho samostatnosti. Tento fakt sa však nepotvrdil. Naopak, mamičky, ktoré dojčili dlhšie ako jeden rok tvrdia, že ich dieťa sa vďaka blízkosti a pocitu bezpečia, ktoré pri dojčení prežíva, cíti bezpečnejšie aj pri „objavovaní sveta“.
  2. Závislosť dieťaťa na matke. Toto je asi najčastejší dôvod, pre ktorý sa žena rozhodne ukončiť dojčenie. Nie je ľahké byť k dispozícii každý deň. Niektoré matky sa cítia byť príliš pripútané k dieťatku. Ak nechcete ukončiť dojčenie, ale cítite sa byť unavená práve z tohto dôvodu, odstriekajte si jednu dávku mlieka a odložte ho do chladničky, kde vydrží čerstvé až 24 hodín. Ak ho potrebujete skladovať dlhšie, odložte ho do mrazničky. Potom si vyrazte niekam s priateľkami. Vaše batoľa zatiaľ nakŕmi otecko. Pomôže vám to vydýchnuť si.
  3. Nočné vstávanie. Aj mama sa potrebuje vyspať. Vstávať do roka každú noc k dieťaťu je ťažké. A je ťažké rozhodnúť sa pokračovať v tom. Aj by ste rada dojčili aj po prvom roku a prekážkou je práve nočné vstávanie, skúste naučiť vaše dieťa prespať celú noc. Večer mu dajte dojčenskú kašu alebo iný príkrm a potom ho nadojčite. Poproste manžela, aby v noci vstal namiesto vás. Väčšina detí sa nezobudí úplne. V tomto veku sa v noci budia skôr zo zvyku, nie z pocitu hladu. Otecko mu môže podať cumlík. Ak ho nepoužívate, nech dieťatko pohladí a potichu ho upokojí.

Pri svojom rozhodovaní majte na pamäti, že vy sama budete najlepšie vedieť, kedy dojčenie ukončiť. Veď ste to vy, kto myslí predovšetkým na to, čo je najlepšie pre vaše dieťa.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *