Nástrahy, ktoré číhajú na batoľa pri hre s bežnými vecami

Batoľa je zvedavé. Preto sa neuspokojí s výberom hračiek v detskej izbe. Potrebuje neustále objavovať a vymýšľať nové veci. A preto siaha po všetkom, čo doma nájde. Ktoré veci sú pre batoľatá bezpečné a ktoré už nie?

Kartónová krabica – viac než úložný priestor

Ak ste kúpili do bytu vysávač alebo niečo podobne veľké, škatuľu nevyhadzujte. Vaše batoľa si z nej rýchlo spraví miesto na skrývanie. Alebo si do nej nanosí hračky. Dávajte však pozor na prevrhnutie krabice, aby nedošlo k úrazu. Mala by byť dostatočne nízka na to, aby mohlo vždy pohodlne vliezť aj vyliezť. Pre istotu by sa však aj tak malo v krabici hrať len pod vaším dohľadom.

Kľúče od bytu alebo auta

Deťom sa páči štrngot kľúčov, ich lesk aj farby. Často krát im ich preto požičiame na hranie. Vedia sa s nimi pekne zabaviť. Táto vec však pre nich nie je bezpečná. Je lepšie, ak svojmu batoľaťu kúpite jeho vlastné kľúče z plastu. Kovové kľúče obsahujú zložky ako mosadz, nikel a niekedy aj olovo. A nedávame tiež pozor na to, kam ich položíme, takže je na nich množstvo bacilov. Kvôli týmto dvom dôvodom nie sú vhodnou hračkou pre batoľa, ktoré potrebuje všetky svoje hračky „ochutnať“.

Diaľkové ovládanie

Batoľa napodobňuje. Ak vás vidí v ruke s diaľkovým ovládačom, bude ho chcieť tiež vyskúšať. A tá vec má okrem toho toľko krásnych tlačidiel… Ani táto zábava však nie je vhodná. Okrem malých častí, ktoré by mohlo vdýchnuť, sa môže dieťaťu podariť vybrať batérie. A tie nie sú pre deti vhodné.

Kuchynský riad

Batoľa vás denne vidí pripravovať jedlo. Niet sa preto čo čudovať, že si to chce tiež vyskúšať. Dávajte však pozor pri výbere riadu, s ktorým sa mu dovolíte hrať. Najvhodnejšie sú plastové misky, nádoby na uskladnenie potravín, varechy a nástroje zo silikónu. Menej vhodné sú hrnce a panvice, hoci tie robia najkrajší hluk. Batoľa však ešte nemusí rozumieť rozdielu medzi vaším a svojím varením a mohlo by vďaka tomu siahnuť aj na hrnce na sporáku. Ak mu chcete dožičiť radosť z hluku, požičajte mu kovovú misku, na ktorú si bude môcť z chuti zabúchať vareškou.

Vreckovky v krabici

Papierové vreckovky v krabici sú pre batoľa fascinujúcou hračkou. Keď vytiahne jeden, hneď za ním vykukne ďalší. Nakoniec sa ich nazbiera veľká kopa. A dajú sa aj roztrhnúť! Ak vám nevadí ten neporiadok, papierové vreckovky nie sú pre dieťa nebezpečné a môže sa s nimi pokojne hrať. To pravdaže neplatí o vreckovkách v plastovom obale. Z neho môže dieťa ľahko kúsok prehltnúť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *