Ako predídete vzniku alergií

Počet alergikov stále stúpa. Preto je prirodzené položiť si otázku, či sa ich vzniku dá predísť. Odpoveď nie je jednoznačná, no riziko vzniku alergií u detí sa dá niektorými opatreniami značne znížiť. Prezradíme vám ako.

Dedičnosť aj jej vplyv na vznik alergie

Vznik alergie je výsledkom spolupôsobenia dedičnej predispozície a vonkajšieho prostredia. Riziko alergií u detí, u ktorých na alergické ochorenie trpí jeden z rodičov, je približne 30 – 40 %. Ak majú alergiu obaja rodičia, je to 60 – 70 %. Najmenšia pravdepodobnosť, a to 5 – 10%, je u detí, ktoré alergika v rodine nemajú.

Výživa a jej vplyv proti vzniku alergií

Prevencia by mala začať už v ranom veku. A to najmä, ak je niektorý z rodičov alergik. Pre deti do troch rokov je dôležitým prvkom prevencie dojčenie. Ak nemôžete dojčiť, tak kŕmenie vhodnou mliečnou výživou. Pre deti so zvýšeným rizikom výskytu alergie je vhodné hypoalergénne mlieko.

Pri zavádzaní nových pokrmov pokračujte podľa pokynov pediatra. Môžete ho tiež upozorniť na to, akými alergiami trpíte vy alebo otec dieťatka. Pri podávaní novej potraviny udržujte stanovené časové odstupy, teda minimálne tri dni. Dôležité je, aby ste sa potenciálnym alergénom zo strachu z alergickej reakcie dieťaťa nevyhýbali. Je dôležité, aby ste mu podávali všetky odporúčané potraviny a dovolili jeho imunitnému systému popasovať sa aj s alergénmi.

Vonkajšie prostredie

Veľmi dôležitým bodom je, aby batoľa nebolo vystavované tabakovému dymu. Pasívne fajčenie v prvých rokoch života (ale aj v tehotenstve) môže byť jedným zo spúšťačov alergického ochorenia.

Ďalšími opatreniami u detí so zvýšeným rizikom alergií sú:

  • Zníženie možnosti vdychovania alergénov, akými sú plesne, prach, roztoče a podobne. Dôležité je preto znížiť vlhkosť v domácnosti a odstrániť koberce.
  • Zníženie stresu. Toto sa týka aj obdobia tehotenstva a taktiež prvých rokov života dieťaťa.
  • Dostatok pohybu a vyvážená strava.
  • Ak je to možné, nechovajte v byte domáce zvieratká.

Ak spozorujete u dieťaťa príznaky alergií, poraďte sa o ďalšom postupe s pediatrom. On najlepšie odporučí vhodné vyšetrenia na stanovenie presnej diagnózy.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *