Ako dieťa odnaučiť od cumlíka?

Ak je dieťa od prvých týždňov navyknuté na cumlík, odnaučiť ho od neho môže byť ťažké. Pokúsime sa pomôcť vám to dosiahnuť.

Kedy je ten správny čas?

Niektoré deti si od cumlíka odvyknú postupne aj samé. Ale sú aj také, ktoré s ním prídu aj do škôlky. Vo všeobecnosti sa odporúča odvyknúť dieťa od cumlíka najneskôr vo veku 2 až 2,5 roka. Vo vyššom veku môže spôsobiť deformácie chrupu, dokonca aj problémy s výslovnosťou.

Keďže dieťa používa cumlík na upokojenie, na odúčanie je najvhodnejší taký čas, keď vy ani dieťa nie ste vystavení nezvyčajným alebo stresovým situáciám.

Prvý krok

Ako prvé ho odnaučte používať cumlík počas dňa. V tomto veku by sa malo vedieť vyrovnať s bežnými situáciami aj bez neho. Ak ho budete potrebovať upokojiť, objímte ho. Tiež si k nemu častejšie sadnite a poláskajte ho. Potrebuje sa naučiť, že nemusí dudkať, aby sa cítilo príjemne.

Odvykanie počas spánku

Odvykanie večer a v noci môže byť o niečo ťažšie. Namiesto cumlíka sa teraz dieťa potrebuje naučiť pritúliť sa k svojmu maznáčikovi. Dbajte na to, aby nezačalo pre zmenu používať palec. Pri ukladaní do postieľky ho pohladkajte. Výhodou môže byť, ak mu pred spaním zvyknete čítať rozprávku.

Ako mu to vysvetliť

Existujú mnohé rady a návody, čo dieťaťu povedať. Niekedy netreba povedať nič. Mnohé mamy odporúčajú postupne po kúskoch odstrihávať z cumlíka, až sa stane nepoužiteľným. Dieťa samo pochopí, že sa cumlík pokazil.

Iné mamy zvolia na odvyknutie dovolenku alebo výlet. Dieťaťu povedia, že ho zabudli doma.

Ak má dieťa rado menšie deti, povedzte mu, že ono je už na cumlík veľké a že také šikovné detičky už cumlík nenosia. Môžete ho „darovať“ mamičke nejakého bábätka.

Rodičia, ktorých dieťa má rado cumlík, ho iste neraz hľadali po celom byte. Ak je dieťa pripravené zbaviť sa cumlíka, jednoducho ho viac nehľadajte. Nechajte ho, nech sa stratí.

Čo robiť, keď je to ťažké

No nie každé dieťa sa s touto zmenou vyrovnáva ľahko. Vtedy potrebuje viac vašej trpezlivosti. Cez deň bude mrzutejšie a večer sa mu bude horšie zaspávať. Venujte mu o to viac pozornosti. Aj keď to bude pre vás ťažké, vytrvajte. Do dvoch týždňov by sa malo každé dieťa naučiť žiť aj bez cumlíka.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *