Aby materstvo nebolo koncom aktívneho života

Šťastná mamina s dieťatkom

Materstvo je práca na plný úväzok. Hoci vo výsledku je tým najkrajším, čo môže ženu v živote postretnúť, chvíle únavy a vypätia síl zažila na vlastnej koži snáď každá jedna mamička. Kolotoč rutiny a nepretržitý dvadsaťštyri hodinový režim pohotovosti dá zabrať aj silnejším povahám. Ak je mamička navyše nútená vzdať sa svojich obľúbených činností, z dlhodobého hľadiska má výborne našliapnuté na psychické problémy, akými sú syndróm vyhorenia alebo depresia. Koniec koncov tak utrpí celá rodina s dieťaťom na čele.

Ako sa podobným problémom vyvarovať? Jednoducho, robte to, čo máte rada. Venujte sa svojim záľubám, aktívnemu oddychu, choďte do spoločnosti, na turistiku, športujte, hrajte šach, vzdelávajte sa, cvičte… Že sa to popri dieťati nedá? Nezmysel! Mnohé matky to dokážu a materstvo je pre ne najkrajším obdobím života. Ako to robia?

Prijímajú pomoc

Prijať pomoc blízkych a nehanbiť sa o ňu požiadať je základ. Dieťaťu sa môže venovať partner, vaša mama, svokra, sestra, sesternica, susedka, kamarátka. Možností je neúrekom. Mnohé matky sa ich však dobrovoľne vzdávajú predpokladajúc, že dieťaťu je najlepšie pri mame. To je síce pravda, ale postupné vpúšťanie iných ľudí do života vášho potomka je nevyhnutné z hľadiska jeho rozvoja i budúceho zaradenia do kolektívu školských zariadení. Okrem toho, čas strávený s niekým iným je aj pre dieťa príjemným oživením jeho rutiny po vašom boku. Prestaňte sa preto tváriť ako omnipotentná hrdinka svojho batoľaťa a nechajte ho niekedy stráviť príjemný čas v spoločnosti vašich blízkych. Budete prekvapená, akú pozitívnu energiu to do vášho vzťahu vnesie.

Vážia si voľný čas

Poznať hodnotu voľného času znamená využiť ho v prospech seba a najväčšie dobro svojej rodiny. Ak si myslíte, že je ním uprataný byt, ste na omyle. Všetci členovia vašej famílie budú oveľa viac profitovať zo spokojnej a šťastnej mamy ako z čistej podlahy. Množstvo mamičiek si to neuvedomuje a namiesto, aby vzácne chvíle, kedy sa dieťaťu venuje niekto iný, využili vo svoj prospech, ďalej sa točia v kolotoči domácich prác. Neporiadok nemá nohy a na rozdiel od voľného času vám nikam neutečie.

Organizujú si povinnosti

Kvalitná logistika je ďalším pilierom úspechu. Rozvrhnite si pracovné povinnosti a nesnažte sa robiť všetko každý deň. Vysávajte v stredu. No a čo, že sú na podlahesmeti už v pondelok. Ak ich upracete, do stredy tam budú zas. Na hygiene bytu nestojí a nepadá šťastie vašej rodiny, nezabúdajte na to. Veľké upratovanie robte jeden až dvakrát za mesiac, dopredu ho plánujte. Nakupujte vo veľkom, prípadne nechajte nákupy na partnera. Písanie zoznamu vám zaberie menej času ako túlanie sa v obchodnom dome. Smeti môžete vziať cestou na prechádzku, okná stačí umyť pred Vianocami a Veľku nocou, variť treba maximálne každý druhý deň. Prevraciate od hrôzy očami? Skúste dvojtýždňový testovací režim a ušetrený čas venujte sebe. Uvidíte, že si na to postupne zvyknete. Hlavne plánujte a predvídajte.

Nevnímajú dieťa ako prekážku

Čudovali by ste sa, akým veciam sa dokážu mamičky venovať s dieťaťom po boku. Výborným pomocníkom je im v tomto prípade nosenie v šatke alebo nosiči. Dostanete sa tak skutočne kdekoľvek. Spolu s dieťaťom môžete chodiť napríklad cvičiť, tancovať, plávať, do hôr alebo behať. Mnohé voľnočasové centrá a organizácie poskytujúce vzdelávacie kurzy a aktivity pre mamičky myslia na službu stráženia detí. Kto chce, cestu si nájde.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *