Ako predchádzať obezite

Nadváhou trpí takmer tretina detí. Žiaľ, predpoklad je taký, že ak trpí dieťa obezitou už v ranom veku, bude ho sprevádzať aj v dospelosti. Obezita nie je problémom len kvôli samotnej nadváhe. Prináša so sebou aj mnohé zdravotné riziká. Je preto na rodičoch, aby jej už od začiatku predchádzali.

Obezita do troch rokov

Počet obéznych detí sa zvyšuje aj medzi bábätkami a batoľatami. Faktom pri tom je, že detská obezita so sebou prináša riziko viacerých ochorení. Najmä cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a ochorení svalov, kostí a šliach. Je tiež rizikovým faktorom nádorových ochorení a ochorení obličiek. Preto je dôležité, aby sa už batoľa naučilo správnym stravovacím návykom.

Ako tomu predísť

Dojčenie

Najlepšou prevenciou je naučiť dieťa zdravému stravovaniu už v ranom veku. Súčasťou by malo byť aj dojčenie. Materské mlieko obsahuje všetky dôležité látky, ktoré dieťa potrebuje. Má vyvážené zloženie a je ľahko stráviteľné. Považuje sa dokonca za významný prvok v boji proti obezite. Dieťa by malo byť dojčené aspoň do jedného roka. Najlepšie však aj dlhšie. Ak z nejakého dôvodu dojčiť nemôžete a kŕmite dieťa umelou mliečnou výživou, dodržujte stanovené dávkovanie aj odstupy medzi kŕmeniami. Tak má dieťa dostatok času na strávenie mlieka.

Naučte ho jesť zeleninu

Zelenina je dôležitá súčasť zdravého jedálnička. Dôležité pri tom je, aby dieťa videlo jesť zeleninu aj svojich rodičov. Ak vaše dieťa zeleninu odmieta, buďte kreatívna. Využite to, že batoľatá radi objavujú nové veci. Nachystajte mu zeleninové kvetinky, hviezdičky alebo iné zaujímavé tvary.

Nepreháňajte to s množstvom

Dieťa najlepšie vie, kedy je už sýte. Ak ho budete nútiť jesť väčšie množstvá, naučíte ho prejedať sa. Tento zvyk mu potom pretrvá až do dospelosti.

Pravidelné stravovanie

Dôležitá je tiež pravidelnosť v podávaní jedla a to 5 x denne. Dieťa by sa nemalo naučiť jesť hocikedy alebo stále. To vedie k nesprávnym návykom a neskôr aj k prejedaniu sa.

Obmedzujte sladkosti

Deti milujú sladkosti. Vo veku do troch rokov je dôležité obmedzovať ich prísun. Ak mu chcete dopriať niečo sladké, uprednostnite ovocné alebo müsli tyčinky a domáce dezerty. Najlepšie ovocné. Lízatká a podobné sladkosti nie sú veľmi vhodné.

Dostatok pohybu

Samozrejmosťou by mal byť dostatok pohybu. Vhodné sú dlhé prechádzky a pravdaže návšteva ihriska. Do troch rokov nie je vhodné učiť dieťa pravidelnému sledovaniu televízora. Ak mu chcete dopriať túto zábavu, nemalo by to presiahnuť viac než pol hodinu denne.

Dostatočný pitný režim

V boji proti obezite je dôležitý aj príjem tekutín. Vyhýbajte sa však sladkým nápojom. Vhodná je voda, ovocná šťava v menšom množstve a detské čaje.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *