Viete poskytnúť prvú pomoc?

Aj keď sa nikto z nás nechce ocitnúť v situácii, že bude potrebovať dieťaťu poskytnúť prvú pomoc, je dôležité byť na takúto situáciu vopred pripravený. V nasledujúcom článku si zhrnieme niekoľko dôležitých zásad poskytovania prvej pomoci.

Buďte pripravená

Na svoje deti dávame pozor. No niekedy stačí malá chvíľa nepozornosti a dôjde k úrazu. Na takéto udalosti je preto dobré byť vopred pripravený. Aby ste v stresovej situácii, akou je úraz dieťaťa, vedeli rýchlo zareagovať.

K vážnym úrazom alebo ohrozeniu života detí môže dôjsť vo viacerých situáciách. Najčastejšie sa úrazy stávajú pri varení a pri hre. Sú to najmä popáleniny, úrazy hlavy či končatín a zabehnutie kúska jedla. Môžete sa stretnúť aj s ťažkou alergickou reakciou alebo febrilnými kŕčmi.

Alergická reakcia

Ak spozorujete u dieťaťa opuch perí, zrýchlený pulz a sťažené dýchanie, môže ísť o anafylaktický šok. Najčastejšie k nemu dochádza po bodnutí hmyzom, požití niektorých potravín alebo liekov. Ak máte pre dieťa k dispozícii adrenalínové pero, okamžite ho dieťaťu podajte. Tak isto podajte antihistaminiká. Ak je astmatikom, tak aj inhalačný sprej. Potom sa postarajte o priechodnosť dýchacích ciest a privolajte pomoc. Ak je to potrebné, začnite s resuscitáciou a pokračujte až do príchodu zdravotnej pomoci.

Febrilné kŕče

Febrilné kŕče sa u detí vyskytujú pri vysokých teplotách. Dieťa sa potí, má zášklby svalov na tvári aj končatinách, zaťaté päste a začne škúliť. Môže tiež stratiť vedomie. Dieťaťu je potrebné uvoľniť odev a zabezpečiť prísun čerstvého vzduchu. Budete ho musieť aj schladiť. Najlepšie obmývaním vlažnou vodou na hlave, hrudi a brušku. Ak stratí vedomie, dajte ho do stabilizovanej polohy a privolajte prvú pomoc. Kým príde, sledujte dýchanie.

Popáleniny

Malé popáleniny stačí opláchnuť studenou vodou. Ak by sa na postihnutom mieste začali tvoriť pľuzgiere, radšej navštívte pediatra. Ak dôjde o obareniu alebo popáleniu závažnejším spôsobom, v žiadnom prípade nedávajte dieťaťu dole oblečenie. Najskôr ho postavte pod prúd studenej vody a ochlaďte postihnuté miesto aj s oblečením. Pred tým, ako dáte odev dole sa presvedčte, že nie je prilepený na pokožke. Ak zostal prilepený, jeho odstránenie nechajte na lekárov.

Dusenie

Deti je ťažké udržať v pokoji aj pri jedle. Ak sa stane, že mu kúsok jedla zabehne a začne sa dusiť, najskôr dieťa predkloňte a 5 krát ho silno buchnite po chrbte bočnou hranou dlane. Ak to nestačí, na rade je Heimlichov manéver.

Otočíte dieťa chrbtom k sebe. Objímete ho okolo hornej časti brucha. Jednu ruku pri tom zatvorte v päsť. Druhou chyťte zatvorenú päsť a v mieste nad pupkom a pod oblúkom rebier 5-krát silno stlačte dnu smerom hore. Ak sa stále dusí, zopakujte sériu piatich úderov a potom opäť Heimlichov manéver. Ak je to nutné, volajte záchrannú službu.

Úrazy hlavy

Pri úrazoch hlavy je okrem zastavenia prípadného krvácania dôležité skontrolovať dieťa, či nemá poranený aj krk. Ak padlo z väčšej výšky, radšej s ním nehýbte, kým sa nepresvedčíte, že nedošlo k poraneniu krčných stavcov. Ďalšou závažnou komplikáciou môže byť otras mozgu. Jeho prejavmi sú bolesti hlavy, vracanie, zmätok, prípadne problémy s chôdzou. Ak spozorujete akékoľvek závažné komplikácie, volajte prvú pomoc.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *