Rozhadzuje vaše dieťa jedlo? Takto tomu zabránite

Niektoré batoľatá radi jedlo namiesto vkladania do úst rozhadzujú. Alebo si z misky kaše urobia „bubon“. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu toto obdobie vydržať a naučiť ho správať sa pri jedle aspoň o niečo lepšie.

Očakávajte, že po jedle budete znovu musieť upratovať

Toto nemá byť návod, ako sa stať pesimistkou. Ak však ku kŕmeniu pristúpite s očakávaním, že dnes sa vaše batoľa konečne naje bez zvyčajného neporiadku, mohli by ste byť zbytočne sklamaná a frustrovaná. Batoľa sa potrebuje s jedlom zoznámiť. A preto sa s ním chce pohrať.

Pripravte kúsky jedla

Menej neporiadku budete upratovať, ak jedlo nerozmágate. Zeleninu a zemiaky môžete nakrájať na kúsky. Podobne aj ovocie. Ak pripravujete cestovinu, skúste detské cestoviny v zaujímavých tvaroch. Ak budete chcieť, aby dieťa jedlo kašu či polievku, skúste ho radšej nakŕmiť.

Pokúste sa skrátiť čas jedenia

Keď je dieťa hladné, narobí menej neporiadku. Keď sa však už z časti zasýti, vtedy prichádza na rad hra. Skúste preto skrátiť čas jedenia a keď už neje, pokrm hneď vezmite preč. Je tiež dôležité, aby bolo batoľa hladné, keď ho usádzate do stoličky.

Neupratujte rozhádzané jedlo, kým je

Dieťa sa s jedlom hrá. Ak ho budete zdvíhať zo zeme vždy, keď ho začne rozhadzovať, bude to považovať za zábavné.

Dávajte mu menšie porcie

Rozhadzovaniu sčasti zabránite aj tým, že mu budete dávať na tanier menšie porcie. Na hru s jedlom mu potom zostane menšie množstvo.

Investujte do špeciálneho riadu

Na trhu nájdete detské taniere aj misky s prísavkami. Takýto riad je pre deti ťažšie prevrhnúť. Dobrou pomôckou je aj plastový podbradník, ktorý má v spodnej časti priestor na zachytenie jedla.

Stavte na „lepkavé“ potraviny

Niektoré jedlá ako napríklad ovsená kaša lepšie držia na lyžičke. A prilepia sa aj na prsty. Dieťa ich namiesto rozhadzovania bude možno roztierať po stole, no možné je aj to, že si prsty a príbor začne oblizovať.

Keď ho kŕmite, dajte mu vlastnú lyžičku

Ak dáte dieťaťu do ruky lyžičku, kým ho sama kŕmite druhou, na chvíľu zaujmete jeho pozornosť. A možno sa stihne konečne zasýtiť aj bez zvyčajného neporiadku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *