Tipy ako ušetriť rodinný rozpočet

Rodinné úspory v prasiatku

Rodičovská dovolenka je náročným obdobím nielen pre členov rodiny, ale aj pre ich peňaženky, respektíve bankové kontá. S príchodom dieťaťa do rodiny výdavky závratne stúpnu a príjmy výrazne klesnú. Takáto disharmónia môže byť v prípade, ak nemáte vytvorené dostatočné rezervy, až taká výrazná, že nejedna mamička zvažuje skorší návrat do práce ako pôvodne plánovala. Žiť sa predsa z niečoho musí a z príspevkov od štátu si veru veľa nenavyskakujete. Nevešajte však hlavu. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako si svoje peniažky aspoň trošku pošetriť.

Nákupy z druhej ruky

Nákupy v second handoch v poslednom období naberajú na popularite. Nejedna nákupná maniačka si zariadila svoj skvostný šatník práve kúskami z druhej ruky. Prečo teda nie vy? Nákupom oblečenia v second hande môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Okrem toho, do nového detského oblečenia sa naozaj neoplatí investovať. Detičky aj tak zo všetkého veľmi rýchlo vyrastú. A potom, lepší kvalitný kúsok zo second handu ako druhotriedne lacné oblečenie. Všetci predsa vedia, že lacné veci sú tie najdrahšie. Nielenže sa rýchlo opotrebujú, ale pochybné materiály a farbivá môžu pre deti predstavovať zdravotné riziko. Trendom moderných mamičiek je nakupovať v online bazároch prípadne si tovar navzájom vymieňať alebo predávať. Takýmto spôsobom sa dostanete za pár eur naozaj ku všetkému, od oblečenia, cez hračky až po detský tovar, akým sú vaničky, deky alebo stoličky na kŕmenie.

Domáca výroba

Mamičky na materskej dovolenke neraz objavia manuálne zručnosti, o ktorých ani netušili, že ich majú. Dokážu vyrobiť úžasné veci háčkovaním, pletením, šitím, kreatívnou tvorbou z papiera alebo iných materiálov. Medze vám kladie iba vaša chuť do práce. Na webe nájdete podrobné návody na výrobu čiapočiek, nákrčníkov, šitie spacích vakov, súprav do postieľok či tvorbu hračiek z najrôznejších materiálov. Ak v sebe navyše objavíte výnimočný talent, máte výborne našliapnuté aj na nejaký ten zárobok.

Nakladajte so svojimi peniazmi rozumne

Základom úspešného hospodárenia je nakupovať s rozumom. Do obchodu nikdy nechoďte bez nákupného zoznamu a prísne sa ho držte. Nenechajte sa zlákať akciami a výhodnými ponukami. Zbytočne budete počítať, že ste na zľave ušetrili 2€, ak ste v skutočnosti minuli o 5 € viac ako ste plánovali. Kupujte len to, čo naozaj potrebujete. Zľavy a akcie obchodných domov využívajte plánovane. Nerobte spontánne rozhodnutia medzi regálmi. Skočíte tak na psychologickú hru obchodníka a kúpite aj to, čo ste pôvodne nechceli. Starostlivo si veďte zoznam príjmov a výdavkov. Len tak zistíte, ako na tom v skutočnosti finančne ste, aký rozpočet vám ešte zostáva do najbližšej výplaty a na čo míňate najviac. Hľadajte priestor, kde ušetriť. Nikdy to však nerobte na úkor kvality potravín. Doprajte sebe aj dieťaťu radšej menej mäsových výrobkov, ale prvotriednej kvality.

Šetrite na energiách

Výdavky na bývanie obyčajne pohltia značnú časť rodinného rozpočtu. Priestoru ušetriť sa obyčajne nájde v každej domácnosti. Ekonomika pritom ide ruka v ruke s ekológiou. Poobzerajte sa okolo seba a porozmýšľajte, kde zbytočne plytváte. Investujte do úsporných žiaroviek, vstupná investícia sa vám veľmi rýchlo vráti na ušetrenej energii. Nenechávajte zbytočne zapnutý televízor a počítač, teplú vodu používajte len na sprchovanie, rúru vypnite 1o minút pred dopečením, varte v tlakovom hrnci, večer si vytiahnite žalúzie a svieťte až keď je skutočnw tma. Možností je veľa len musíte mať oči otvorené.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *